Nového premiéra zatiaľ katalánsky parlament nezvolil. Puigdemont mal slabú chvíľku

Nového premiéra zatiaľ katalánsky parlament nezvolil. Puigdemont mal slabú chvíľku

Katalánsky regionálny parlament odložil hlasovanie o novom premiérovi, ktoré sa malo uskutočniť 30. januára. Kandidátom parlamentnej väčšiny je bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont. Ten sa však v obave pred trestným stíhaním v Španielsku zdržiava v Bruseli.

Novozvolený predseda katalánskeho parlamentu Rogera Torrenta však vyhlásil, že Puigdemont je stále jediným kandidátom na post ministerského predsedu. Dodal, že nové hlasovanie o predsedovi vlády sa uskutoční vtedy, keď španielske úrady nebudú zasahovať do voľby katalánskych zákonodarcov.

Odpor voči Puigdemontovej kandidatúre vyjadril španielsky premiér Mariano Rajoy, ktorý by predsedníckom kresle videl radšej iného kandidáta.

V súvislosti s odložením hlasovania vyzval Carles Puigdemont prívržencov katalánskej nezávislosti na jednotu. Dodal tiež, že v úsilí o samostatnosť Katalánska bude pokračovať aj naďalej.

Médiá však 31. januára zverejnili informáciu o sms správe, ktorú odvolaný premiér poslal bývalému ministrovi zdravotníctva. Správu zachytil kameraman, keď si ju v parlamente Antoni Comin čítal. Puigdemont v nej písal, že je po všetkom a že ľudia z vlastných radov ho obetovali. Neskôr potvrdil, že správu síce napísal on, ale zdôraznil, že dôverná komunikácia nie je určená na zverejnenie. Comin zase poznamenal, že zverejnené slová boli vyňaté z kontextu a prístup k správam bol získaný nezákonným spôsobom, ktorý je v Belgicku a Španielsku trestným činom.

Puigdemont pripustil, že ako každý človek mal aj on chvíľku svoje pochybnosti. Dodal však, že v spoločnom úsilí za nezávislosť Katalánska bude pokračovať aj naďalej. Madrid však podľa nášho názoru zatiaľ zo súčasnej situácie stále profituje.

Foto zdroj: https://sputniknews.com/europe/201801311061233749-puigdemont-catalan-president-allies/

(tom)