Nový fenomén súčasnosti – zdieľaná ekonomika

Nový fenomén súčasnosti – zdieľaná ekonomika

Chcete si nájsť ubytovanie v zahraničí, ale nechcete bývať v hoteli alebo v penzióne? Potrebujete vŕtačku alebo motorovú pílu a neoplatí sa vám kupovať novú? Radi by ste sa zviezli v meste autom, avšak nechcete použiť klasický taxík? Prípadne naopak si chcete privyrobiť nejaké peniaze?

Vitajte v zdieľanej ekonomike, kde tovary a služby neposkytujú podnikatelia a firmy, ale bežní ľudia a obyčajné domácnosti. Najvýraznejšou službou a ikonou zdieľanej ekonomiky je najmä známa taxislužba, proti ktorej bojujú nielen taxikári, ale niekedy aj samotné úrady. Tento nový fenomén bude podľa odborníkov hrať väčšiu rolu v globálnom hospodárstve. Dokonca aj veľké nadnárodné koncerny si uvedomujú význam zdieľanej ekonomiky a začínajú sa do nej zapájať.

Podľa ekonomických odborníkov tento typ hospodárstva ukazuje, že v skutočnosti ľudia majú viac kapitálu a možností pracovať, než si doteraz mysleli. Nové platformy na internete dokázali z bežných spotrebných statkov, ktoré veľkú časť svojej životnosti ležali ladom, spraviť hodnotné aktívum, čo uspokojí potreby iných spotrebiteľov. V súčasnosti tak ľudia majú možnosť využiť a prenajať napríklad prázdnu izbu neznámym hosťom zo zahraničia, prípadne pozvať cudzincov na večeru k sebe domov. Rovnako tak sa môžu podeliť o svoje vozidlo a zviesť niekoho na určitej trase alebo požičať náradie, ktoré aj tak väčšinou nepoužívajú.

Momentálne internet ponúka veľké množstvo možností, ako takýmto spôsobom zarobiť v najrôznejších segmentoch trhu. Zo zdieľanej ekonomiky ťažia hlavne stredne a nízkopríjmové domácnosti. Tie získali šancu privyrobiť si. Je to také ľahké, že to zvládne aj dieťa. Zdieľaná ekonomika prináša rozšírenie trhu so všetkými spotrebnými tovarmi a službami o novú úroveň a vyššiu konkurencia ako na strane ponuky, tak aj dopytu. To znamená väčší výber pre spotrebiteľov, viacej inovácií, väčšiu odlišnosť produktov, intenzívnejšiu špecializáciu, a teda aj efektivitu na strane ponuky.

Na druhej strane, zdieľaná ekonomika je výhodná pre spotrebiteľov, ale nie pre mestá a štát, pretože z nej nemajú žiadny profit. Na internete si ľudia nájdu odvoz súkromným autom, ubytovanie v súkromnom byte. Nezaplatia žiadnemu registrovanému podnikateľovi. Neplatia DPH či miestne poplatky. Príjemca neplatí žiadne dane. Je logické, že štátu sa to nepáči. Preto je pravdepodobne len otázkou času, kedy začne nejakým spôsobom regulovať aj zdieľanú ekonomiku.

(bre)

Foto zdroj: https://finfeed.com/wp-content/uploads/2017/08/Just-Imagine-Shared-Economy-.jpg