Nový katalánsky predseda parlamentu chce ukončiť kontrolu Španielska nad regiónom

Novozvolený predseda katalánskeho parlamentu Roger Torrent považuje za prvoradý cieľ zastaviť kontrolu autonómneho regiónu vládou v Madride a obnoviť tak plnú právomoc regionálnych inštitúcií.

Torrent, ktorého miestni poslanci zvolili do čela katalánskeho parlamentu v stredu, je členom Republikánskej ľavice Katalánska (ERC).

„Prvým krokom je okamžité ukončenie zasahovania do našich inštitúcií,“ uviedol Torrent vo svojom prejave v parlamente. Pripomíname, že priamy dohľad nad správou Katalánska zaviedla španielska vláda v reakcii na vyhlásenie katalánskej samostatnosti.

Nový predseda parlamentu pri tejto príležitosti zákonodarcov vyzval, aby rešpektovali vôľu ľudu a posilnili väzby v rámci katalánskej spoločnosti. Pripustil tiež, že vedenie parlamentu umožní regionálnym poslancom zvoliť za predsedu vlády odvolaného premiéra Carlesa Puigdemonta, ktorý sa momentálne zdržuje v Bruseli.

Puigdemont sa vyslovil za to, aby mohol v parlamente k uvedenej otázke hlasovať v zastúpení, nakoľko z Belgicka sa zatiaľ nechystá odísť. Dôvodom je, že španielske orgány negarantovali, že po jeho zvolení budú daný stav rešpektovať. Navyše Španielsko voči nemu vedie trestné stíhanie za vzburu a protištátnu činnosť v súvislosti s vyhlásením referenda za nezávislosť Katalánska.

Podľa právnikov regionálneho parlamentu však politici, ktorí sú v súčasnosti v Belgicku, nemôžu delegovať svoje právomoci na iné osoby.

Španielsky premiér Mariano Rajoy oznámil, že jeho vláda bude aj naďalej kontrolovať Katalánsko podľa ústavného článku 155, v prípade ak sa kresla ministerského predsedu Katalánska opätovne ujme Carles Puigdemont.

Rajoy predpokladal, že vlaňajším rozpustením zákonodarného zboru a následným vypísaním predčasných regionálnych volieb krízu v Katalánsku vyrieši. Občania Katalánska však poslali Madridu jasný odkaz, keď v decembrových voľbách získali parlamentnú väčšinu separatistické strany. Obštrukcie centrálnej vláde v Madride napriek deklaráciám, že výsledok volieb bude uznaný, pokračujú aj naďalej.

Foto zdroj: https://catalunyadiari.com/politica/aixi-roger-torrent-nou-president-del-parlament-catalunya

(tom)