Nový katalánsky predseda parlamentu chce ukončiť kontrolu Španielska nad regiónom

Nový katalánsky predseda parlamentu chce ukončiť kontrolu Španielska nad regiónom

Novozvolený predseda katalánskeho parlamentu Roger Torrent považuje za prvoradý cieľ zastaviť kontrolu autonómneho regiónu vládou v Madride a obnoviť tak plnú právomoc regionálnych inštitúcií.

Torrent, ktorého miestni poslanci zvolili do čela katalánskeho parlamentu v stredu, je členom Republikánskej ľavice Katalánska (ERC).

„Prvým krokom je okamžité ukončenie zasahovania do našich inštitúcií,“ uviedol Torrent vo svojom prejave v parlamente. Pripomíname, že priamy dohľad nad správou Katalánska zaviedla španielska vláda v reakcii na vyhlásenie katalánskej samostatnosti.

Nový predseda parlamentu pri tejto príležitosti zákonodarcov vyzval, aby rešpektovali vôľu ľudu a posilnili väzby v rámci katalánskej spoločnosti. Pripustil tiež, že vedenie parlamentu umožní regionálnym poslancom zvoliť za predsedu vlády odvolaného premiéra Carlesa Puigdemonta, ktorý sa momentálne zdržuje v Bruseli.

Puigdemont sa vyslovil za to, aby mohol v parlamente k uvedenej otázke hlasovať v zastúpení, nakoľko z Belgicka sa zatiaľ nechystá odísť. Dôvodom je, že španielske orgány negarantovali, že po jeho zvolení budú daný stav rešpektovať. Navyše Španielsko voči nemu vedie trestné stíhanie za vzburu a protištátnu činnosť v súvislosti s vyhlásením referenda za nezávislosť Katalánska.

Podľa právnikov regionálneho parlamentu však politici, ktorí sú v súčasnosti v Belgicku, nemôžu delegovať svoje právomoci na iné osoby.

Španielsky premiér Mariano Rajoy oznámil, že jeho vláda bude aj naďalej kontrolovať Katalánsko podľa ústavného článku 155, v prípade ak sa kresla ministerského predsedu Katalánska opätovne ujme Carles Puigdemont.

Rajoy predpokladal, že vlaňajším rozpustením zákonodarného zboru a následným vypísaním predčasných regionálnych volieb krízu v Katalánsku vyrieši. Občania Katalánska však poslali Madridu jasný odkaz, keď v decembrových voľbách získali parlamentnú väčšinu separatistické strany. Obštrukcie centrálnej vláde v Madride napriek deklaráciám, že výsledok volieb bude uznaný, pokračujú aj naďalej.

Foto zdroj: https://catalunyadiari.com/politica/aixi-roger-torrent-nou-president-del-parlament-catalunya

(tom)