Nový poľský premiér si verí, že napäté vzťahy s EÚ sa mu podarí zmierniť

Nový poľský premiér si verí, že napäté vzťahy s EÚ sa mu podarí zmierniť

Neočakávaná rezignácia poľskej premiérky Beaty Szydlovej vyvolala špekulácie, že tento krok bol zameraný na zlepšenie obrazu krajiny v EÚ, nakoľko nový ministerský predseda Mateusz Morawiecki je známy svojim zmierlivým postojom k eurobloku.

V rozhovore pre denník Gazeta Polska Morawieck povedal, že Poľsko chce mať otvorenejší a racionálnejší dialóg s Európskou úniou. Vyjadril tiež nádej, že aj zo strany Bruselu dôjde k posunu vo vzájomných vzťahoch.

„Menej emócií, menej ideológie a racionálnejší a reálnejší dialóg,“ tak charakterizuje prístup novej vlády Morawiecki.

Podľa nového predsedu vlády môže Poľsko a ďalšie štáty „novej Európy“ predstaviť „nové riešenia starých problémov“ Európskej únie.

Jeho vyhlásenie vyplýva zo súčasnej situácie, keď medzi Európskou úniou a euroskeptickou vládou poľskej strany Právo a spravodlivosť (PiS) pretrvávajú napäté vzťahy v súvislosti s reformou poľského súdneho systému a neochotou Varšavy akceptovať prerozdeľovanie utečencov medzi členské štáty eurobloku.

Európskej komisie podala 7. decembra podala na Maďarsko, Poľsko a Českú republiku žalobu na európsky súd ohľadne údajného „porušenia právnych predpisov Európskej únie“, pretože naši susedia odmietajú participovať na migračných kvótach.

V novembri navyše Európsky parlament schválil uznesenie, ktorým spustil vlastné konanie voči Poľsku, v ktorom hrozí Varšave uplatnením sankcií v súvislosti s obavami z oslabenia nezávislosti justície a z porušovania základných európskych hodnôt.

Morawieckeho menovanie podľa spravodajského portálu Sputnik vyplynulo zo snahy zlepšiť vzťahy medzi Poľskom a EÚ. Na rozdiel od ostatných poľských predstaviteľov z euroskeptickej PiS sa nový premiér totiž zatiaľ vyhýba agresívnej rétorike voči Únii.

To, či nový poľský premiér zotrvá v umiernenej pozícii voči eurokratom aj naďalej ukážu nasledujúce mesiace.

Foto zdroj: https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1947289,Mateusz-Morawiecki-nie-pojechal-do-Brukseli-Chodzi-o-rekonstrukcje-rzadu

(tom)