Nový premiér začína rekonštrukciu kabinetu, nič to však nemení: opozícia bude bojovať o predčasné voľby

O čom sa u nás bude hovoriť na dnešných, prípadne na ďalších mítingoch? Fico odstúpil, Kaliňák tiež, prezident poveril Pellegriniho zostavením vlády, ktorá, aj keď v pozmenenej zostave bude pokračovať podľa výsledkov volieb 2016. Ulica bude nespokojná, opozícia dupľom – veď jej, okrem predčasných volieb nevyhovuje nič. To znamená, že všetko pôjde po starom, zejme aj spôsob vládnutia kabinetu.

Nový premiér začne „lepiť“ novú vládu, pričom na to bude mať dosť času, potom požiada parlament o vyslovenie dôvery. Podľa politológov, zmení sa možno tretina až polovica zostavy, čím sa však nezmení smerovanie vlády. Povráva sa, že uvoľnené miesto vicepremiéra by mala dostať doterajšia „dvojka“  Roberta Kaliňáka na ministerstve vnútra Denisa Saková.

V najkomplikovanejšej situácii sa ocitol Béla Bugár, ktorý musel čeliť nielen útokom opozície, ale aj viacerých členov svojej strany. Malý Majdan vo vlastných radoch starý lišiak Béla šikovne uhasil: vysvetlil spolupartajníkom, že predčasné voľby môžu pochovať stranu. Po prvé, jej preferencie klesajú a nemusí sa dostať do parlamentu, a po druhé, členovia novej koalície by nemuseli po voľbách prijať Most – Híd do vlády ani z vďaky za to, keby táto strana bola povalila súčasnú koalíciu: dnešným opozičným lídrom asi Béla nechce veriť…

Každému je jasné, že po odchode z funkcie premiéra Robert Fico aj naďalej bude „ťahať nite“ a riadiť celé dianie. Dokonca sa mu uvoľnia ruky a bude mať viac času. Je absurdne si myslieť, že nový premiér a členovia jeho kabinetu budú robiť samostatnú politiku. Predseda SMERu im „poradí“, čo majú robiť. Skratka veľké zmeny nenastanú a opozícia to vie.

V podobnom duchu sa vyjadrujú všetci opoziční lídri. Richard Sulík to vysvetlil stručne a jasne: „Robert Fico iba akože odchádza, jeho režim ostáva.“ Veď to sa aj dalo očakávať. Preto opozícia nič iné nechce, iba predčasné voľby. Pochopiteľne, Peter Pellegrini musí avizovať aspoň nejaké zmeny, aby čiastočne upokojil situáciu a ukázal, že bude vládnuť „po novom“. Samozrejme, kozmetické úpravy začne po porade s Robertom Ficom.

Resumé. Malý Majdan opozícii nevyšiel, ale samozrejme, bude pokračovať a žiadať iba jedno – úplnú demisiu vlády a predčasné voľby. Po kozmetických úpravách vláda Petra Pellegriniho sa bude snažiť ukázať, že to robí lepšie, ako predošlá – inak načo by sa vôbec robili zmeny? Nakoľko sa tejto vláde bude dariť? Mnohí odborníci uznávajú niektoré kvality a schopnosti nového premiéra, poukazujú, že nebol namočený do korupčných káuz, dokáže pracovať efektívne, aj keď všetci si pamätajú, že na poste vedúceho rezortu školstva sa mu príliš nedarilo a dokonca sa dostal do konfliktu s akademickou obcou. Ako sa mu bude dariť teraz?

A čo dnešní demonštranti? Dnes ich v uliciach miest zrejme bude pomenej. Prečo? Nielen preto, že počasie vôbec nie je „prechádzkové“, prší, je zima. No je tu aj fakt, že časť demonštrantov môže byť spokojná: odstúpili Fico a Kaliňák, nastanú zmeny vo vláde. Ale najmä, mnohí demonštranti asi pochopili, že tie protestné akcie už dávno odbočili od svojho hlavného cieľa, ktorým sa začali – vyšetrenie vraždy novinára. Pochopili, že opoziční lídri ich využili a vyhnali do ulíc iba preto, aby im pomohli zorganizovať slovenský Majdan, povaliť vládu a dostať sa k moci.

Na začiatku opozícia kládla „skromné“ požiadavky – odstúpenie ministra vnútra. Hoci už odstúpil minister aj premiér, bude tu pozmenená vláda, je to stále málo. Mnohí demonštranti pochopili, že ich zasa využili v politickej hre. A preto dnes ich v uliciach slovenských miest bude o dosť menej…

(pal)

Foto: pal