Nový ukrajinský zákon o reintegrácii Doneckej a Luhanskej oblasti môže vyústiť do ďalšej vojny

Nový ukrajinský zákon o reintegrácii Doneckej a Luhanskej oblasti môže vyústiť do ďalšej vojny

Novoprijatý ukrajinský zákon o reintegrácii Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky dokazuje, že Kyjev je odhodlaný vyriešiť konflikt na východnej Ukrajine silou. Vo svojom stanovisku to uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Moskva v tejto súvislosti vyhlásila, že nová legislatíva dáva ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi podobne ako v prípade diktátorov „neobmedzené právomoci na umlčanie nesúhlasných názorov“. Rezort diplomacie dodal, že tento prípad „nemožno nazvať inak ako prípravu na novú vojnu“.

Zákon nazýva Rusko agresorom a úrady samozvaných republík Luhansk a Doneck označuje za okupačnú správu. Ruské ministerstvo uviedlo, že zákon je pokusom Kyjeva zbaviť sa zodpovednosti za zničenie východnej Ukrajiny, kde počas v dôsledku vojenskej operácie trpeli tamojší obyvatelia. V stanovisku sa uvádza, že ukrajinská vláda hľadá spôsoby ako preniesť svoju vinu na Ruskú federáciu.

Nový zákon taktiež neberie do úvahy minské dohody, ktoré sú považované ako základ pre riešenie ukrajinského konfliktu. Moskva tvrdí, že dokument namiesto deklarovanej reintegrácii Luhanska a Donecka, prispieva k prehĺbeniu rozporov v ukrajinskej spoločnosti a paradoxne tak obyvateľov týchto ľudových republík ešte viac od Kyjeva vzďaľuje.

Legislatíva podľa Ruskej federácie nielenže porušuje minské dohody, ale navyše prispieva k deštrukcii medzinárodného mechanizmu na riešenie ukrajinskej krízy, známeho ako normandský formát. Rusi tiež varujú, že kroky Kyjeva môžu viesť k eskalácii nepriateľských útokov na Ukrajine s nepredvídateľnými dôsledkami pre medzinárodný mier a bezpečnosť.

S iniciatívou režimu v Kyjeve však nesúhlasí väčšina politických síl v krajine. Predstavitelia strany Opozičný blok predložili v parlamente návrh na zrušenie zákona o reintegrácii Donbasu.

Zaujímavou zhodou náhod je, že v najbližšom čase by mala ukrajinská armáda dostať zo Spojených štátov protitankové strely Javelin, ale aj iné smrtiace zbrane.

Dodávame, že Blízky východ, Ukrajina a Severná Kórea sú momentálne v centre pozornosti tých síl, ktoré sa snažia globálnu bezpečnosť narúšať.

Foto zdroj: http://nrt24.ru/en/news/new-promises-ukrainians-poroshenko

(tom)