Novými lipami zachraňujú naše včely pre budúcnosť

Pod Malými Karpatmi, vo Svätom Jure sa dobrovoľníci výsadbou stovky malých stromčekov lipy malolistej snažia zachrániť včely. Vzduch, voda a jedlo patria medzi naše základné potreby, náš život by však nebol ani bez včiel, ktoré stále viac vymierajú pre čoraz intenzívnejšie používanie pesticídov.

Stromy dostalo mesto ako dar od Slovenského zväzu včelárov. Dobrovoľníci vykopali sadenice vo včelárskom skanzene v Kráľovej pri Senci a v októbri ich nasadili vo vybraných lokalitách vo Svätom Jure. Slovensko sa radí medzi krajiny, kde si vieme veľa vecí vypestovať sami. Farmári sú však nútení vypestovať čo najviac, tak si pomáhajú používaním postrekov a pesticídov. Ich intenzívne používanie zabíja včely a škodí aj ľuďom. Prostredníctvom  jedla, vzduchu či vody sa vedia dostať až priamo do ľudského tela a môžu poškodiť imunitný a hormonálny systém. Môžu byť jedným zo spúšťačov niektorých druhov rakoviny.

Práve včela medonosná je na Zemi jedným z najdôležitejších opeľovačov, bez nej by sme prišli o takmer tri štvrtiny plodín, na ktoré sme zvyknutí. Vytratilo by sa ovocie, zelenina a ľudstvo by si muselo vystačiť len s rastlinami, ktoré sú opeľované svojpomocne či prostredníctvom vetra. Celá ľudská populácia by sa stala závislou od obilia, zemiakov či kukurice.

Na Slovensku máme približne 17 – tisíc včelárov, ktorí chovajú okolo 260 – tisíc včelích rodín. Priemerný ročný úhyn predstavuje 10 percent. Sú však aj štáty, kde v niektorých regiónoch zaznamenali 100 percentné úhyny.

V našich Národných novinách sa zachovaniu slovenského včelárstva budeme v budúcnosti tiež venovať aj rozhovormi s odborníkmi, dovtedy nezabíjajte včely!  Prosíme o to všetkých ľudí, ktorí chápu, že včely sú naše matky aj naše deti…

Foto zdroj: www.1zoom.me

(iri)