Oáza pre vaše kosti

Dnes vás náš seriál zavedie do vyhľadávaných kúpeľov Sklené Teplice. Ležia v severozápadnej časti Štiavnických vrchov v údolí potoka Teplá, v okrese Žiar nad Hronom. 

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1340. Sklené Teplice vznikli ako drevorubačská osada a obyvatelia ťažili drevo pre bane v neďalekej Banskej Štiavnici. Blízkosť Banskej Štiavnice ovplyvnila aj inú skutočnosť. Približne v roku 1350 tu bola založená skláreň. Bola to prvá skláreň v Uhorsku. Už od vzniku obce využívali jej obyvatelia blahodarné účinky termálnej minerálnej vody, ktorá tu vyviera doposiaľ. Ako kúpeľné miesto sa dostali do povedomia až v 16. storočí. Bolo to konkrétne v roku 1549, keď ich vo svojej balneografii opísal známy vedec Juraj Wernher.

Kúpele ležia v nadmorskej výške 400 m. Priemerná ročná teplota 7°C je pre obyvateľov aj návštevníkov príjemná a aj zimné obdobie je tu mierne. Svojou vynikajúcou polohou sa dajú považovať za akúsi imaginárnu bránu do turistického raja – Štiavnických vrchov.  V Sklených Tepliciach vyvierajú termálne minerálne pramene s teplotami od 37°C do 52,3°C. Chemickým zložením patria tieto termy k typu síranových, vápenato-horčíkových, hypotonických minerálnych vôd. Pochádzajú z podložných dolomiticko-vápencových súvrství. Ich infiltračné územie sa nachádza neďaleko od miest výverov. Ich úhrnná výdatnosť je 6 litrov za sekundu. Okrem termálnych minerálnych prameňov vyvierajú tu i jednoduché teplice s menším obsahom minerálov.

Voda lieči už od roku 1550

Sklené Teplice patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku. V súčasnosti tu vyviera sedem prameňov s teplotou od 37°C do 52,3°C. Využívajú sa aj umelé hĺbkové vrty a studne až do hĺbky 1 600 m. Prehrejete si svoje kosti, zrelaxujete telo aj ducha a k tomu ako bonus tu  nájdete nádhernú prírodu. Termálna voda obsahuje veľké množstvo magnézia a kalcia, takže kúpele sú predurčené na liečbu pohybového ústrojenstva, nervové choroby, poúrazové a pooperačné stavy. Svojou povahou sú však určené i širokej verejnosti ako oáza rekreácie a aktívneho odpočinku.

Unikátnym prírodným výtvorom je tzv. Parenica – termálny kúpeľ, ktorý poskytuje návštevníkom možnosť okúpať sa priamo v jaskyni, v ktorej vyviera liečivá horúca voda 42°C. Tento stredoeurópsky unikát oceňujú vedecké kapacity i množstvo domácich i zahraničných záujemcov.

Voda v Sklených Tepliciach je hypotonická a má aj hydratačný účinok na pokožku. Popri množstve procedúr, ktoré kúpele ponúkajú, si príde návštevník na svoje aj možnosťami kultúrneho vyžitia v areáli i blízkom okolí kúpeľov. Priamo v kúpeľoch si môžete v letných, ale aj zimných mesiacoch zaplávať v termálnom kúpalisku alebo absolvovať pešie túry po turistickom značkovanom chodníku, resp. v kúpeľnom parku prechádzajúcom do lesoparku.

Kúpele Sklené Teplice sú vyhľadávaným miestom pre ľudí, ktorý hľadajú úľavu pri nervových chorobách a ochoreniach pohybového ústrojenstva, hlavne kĺbov, svalov, chrbtice, stavov po úrazoch, či operáciách na pohybovom aparáte. Liečivá termálna voda patrí svojím zložením medzi zemité vody mierne mineralizované s dominantným obsahom magnézia a kalcia, ktoré ju predurčujú na liečbu ochorení pohybového a nervového ústrojenstva: Ochorenia a poškodenia pohybového ústrojenstva, poúrazové a pooperačné stavy vrátane operácií medzistavcovej platničky, bolesti chrbtice, krížovej oblasti a kĺbov, výmeny kĺbov, artritída, osteoporóza, nervové zakončenia pohybového aparátu, reumatické ochorenia

Prírodná liečivá voda je stredne mineralizovaná, stredne termálna (horúca), neutrálna, hypotonická, síranová, vápenato-horečnatá so zvýšeným obsahom fluóru. Po ochladení je možné využívať ju na vonkajšiu aj vnútornú balneoterapiu  (na celotelové aj čiastkové kúpele), alebo aj pitnú liečbu.  Keďže liečivá termálna voda obsahuje veľké množstvo minerálov, ako napr. magnézium a kalcium, je predurčená na liečbu pohybového a nervového ústrojenstva. Sklené Teplice  pravdepodobne posledné kúpele, ktoré vo svojich bazénoch vodu neriedia a chemicky neupravujú. Do bazénov nateká každý deň čistá liečivá voda priamo z prameňov.

Pýchou kúpeľov je európsky unikát – Jaskynný parný kúpeľ – Parenica, s teplotou vody 42°C, ktorý je vyhľadávaný a uznávaný nielen domácou, ale aj zahraničnou klientelou. V areáli Liečebných termálnych kúpeľov sa nachádza päť kúpeľných domov s rôznym štandardom ubytovania. V kúpeľoch poskytujú viac ak 60 liečebných procedúr, ktoré využívajú nielen kúpeľní hostia, ale aj široká verejnosť. Ďalej sa tu nachádza Banský termálny kúpeľ s teplotou vody 36°C, Kúpeľ Márie Terézie rozdelený na dve zóny s teplotou vody 37°C v jednej a v druhej časti 39°C a Soľná jaskyňa, ktorej súčasťou je aj novovybudovaná rodinná sauna v antickom štýle.

 Sila liečivej vody

Maličké, no atraktívne. Kúpele Sklené Teplice neohúria množstvom atrakcií, ich lákadlom je pokojné prostredie a liečivá voda. Dolinu však oveľa viac preslávili termálne pramene. Tie v maličkej obci pri Banskej Štiavnici obdivoval nemecký básnik a zberateľ minerálov Johann Wolfgang Goethe, manžel cisárovnej Márie Terézie František Lotrinský, aj anglický dobrodruh Eduard Brown. Lekár a cestovateľ neprišiel v sedemnástom storočí do vtedajšieho Uhorska z roztopaše. Vyslala ho k nám britská Kráľovská učená spoločnosť, na ktorej popud skúmal nerastné bohatstvo Slovenska a opisoval život spoločnosti v banských mestách. Do Sklených Teplíc zabočil z Banskej Štiavnice kvôli legende o stratenej zlatej bani, no namiesto nej našiel v dedinke iný poklad: jaskyňu plnú horúcej vody, v ktorej si boľavé chrbty a ruky liečili miestni baníci. Parenica, ako podzemie dodnes volajú, je jediným takýmto kúpeľom v Európe.

Raritou kúpeľov Sklené Teplice je výskyt termálnych prameňov s teplotou vody od 37°C do 52,3°C, z ktorých popri významných liečivých účinkoch vanie duch starej slávnej minulosti kúpeľov využívaných podľa historických prameňov už stáročia. V kúpeľoch vyvieralo 14 prameňov, pričom každý mal svoje meno. V súčasnosti kúpele využívajú 7 prameňov. Voda do bazénov sa privádza z hĺbkových vrtov prírodných prameňov. Termálne vody tu vyvierajú na blízkom vŕšku z travertínového pokrovu všade, kdekoľvek sa hlbšie zakopne.

Prírodná liečivá voda, stredne mineralizovaná, stredne termálna (horúca), neutrálna, hypotonická, síranová, vápenato-horečnatá so zvýšeným obsahom fluóru (1,38 mg/L). Najväčšie zastúpenie má horčík (113,39 mg/L) a vápnik (507,75 mg/L). Okrem týchto vzácnych minerálov je obsahuje železo, draslík, bárium, lítium, sodík, amónium, stroncium, mangán a hliník.

Teplota posudzovanej vody na zdroji je 52,1 ° C. Po ochladení je možné využívať ju na vonkajšiu aj vnútornú balneoterapiu – na celotelové aj čiastkové kúpele, alebo aj pitnú liečbu. Termálna voda v kúpeľoch Sklené Teplice sa využíva predovšetkým pri liečbe ochorení pohybového aparátu a pri nervových ochoreniach.

Foto zdroj:http://www.banskastiavnica.travel/region/obce/sklene-teplice/

(ebu)