Obchodná výmena medzi Čínou a Ruskom dosiahne čoskoro 100 miliárd dolárov

Obchodná výmena medzi Čínou a Ruskom dosiahne čoskoro 100 miliárd dolárov

Objem obchodu medzi Ruskom a Čínou sa vlani zvýšil o viac ako 20 percent a podľa čínskeho premiéra Li Kche-čchianga stále rastie.

„Veríme, že čínsko-ruská spolupráca v podnikateľskom sektore má obrovský nevyužitý potenciál. Obchodný obrat medzi našimi dvoma ekonomikami je v súčasnosti okolo 80 miliárd dolárov,“ povedal predseda čínskej vlády a zároveň vyjadril predpoklad, že objem vzájomného obchodu môže čoskoro dosiahnuť 100 miliárd dolárov.

Li Kche-čchianga priznal, že súčasná situácia na svetovom trhu so surovinami, ako aj v rámci svetového obchodu má negatívny vplyv na obchodnú spoluprácu oboch krajín. Napriek tomu sa objem obchodu medzi Ruskom a Čínou medziročne zvýšil o 20,8 percent a v roku 2017 dosiahol 84,07 miliardy dolárov.

Čínsky export do Ruska vzrástol v roku 2017 o 14,8 percenta na 42,88 miliardy dolárov. Dovoz ruského tovaru do Číny vzrástol takmer o 28 percent na viac ako 40 miliárd dolárov. Len v decembri minulého roku predstavoval obchodný obrat medzi oboma krajinami 8,13 miliardy dolárov.

Čínsky premiér sa vyjadril aj k zámerom Spojených štátov zvýšiť dovozne clá na čínske výrobky. Podľa neho obchodná vojna nie je riešením a neprospeje ani jednej strane. Ako dodal, vzájomné spory treba riešiť konzultáciami, rokovaniami a dialógom. Donald Trump chce totiž v rámci svojich ekonomických opatrení potrestať čínske firmy pôsobiace v informačných technológiách, pretože ich obchodné praktiky voči americkým technologickým firmám považuje za neférové.

Na dovozná clá zo strany Spojených štátov chce recipročne reagovať aj Európska únia. Kritici však tvrdia, že Amerika sa len chráni pred protekcionizmom zo strany EÚ.

Foto zdroj: https://www.infowars.com/russia-china-trade-surges-26-in-first-half-of-2017/

(tom)