Ochotníci v Bratislave – dlhodobo chýbala nielen tvorba, ale aj prezentácia

Ochotníci v Bratislave – dlhodobo chýbala nielen tvorba, ale aj prezentácia

Už tretí rok vystúpia v Bratislave v septembri ochotníci, ktorých inscenácie patria medzi to najlepšie, čo vzniklo na amatérskych scénach. Festival Ochotníci nadväzuje na nultý a potom prvý ročník mikrofestivalu ochotníckeho divadla v Bratislave. Prvýkrát sa uskutočnil v roku 2015 v A4 – priestore súčasnej kultúry. Prehliadka bude od 15. do 17. septembra.

Bratislave dlhodobo chýbala nielen tvorba, ale aj prezentácia ochotníckeho divadla. Festivaly amatérskych scén sa odohrávajú v iných slovenských mestách, preto je festival Ochotníci výborným spestrením mestského kultúrneho života v hlavnom meste. Program mikrofestivalu tvoria inscenácie, ktoré sa v súťažnom systéme prehliadok dostali na krajské, celoštátne súťaže alebo na vrcholnú prehliadku – Scénickú žatvu.

Prehliadku odštartuje divadlo mladých Kalorik a Eldorádo pri ZÚŠ D. Kardoša z Bánoviec nad Bebravou, divadlo BáPoDi tiež z toho istého mesta, , divadlo Kľud z Veľkých Ladzian, Disk z Trnavy a Šesť Pé z Partizánskeho. V sobotu bude diskusia na tému Ochotnícke divadlo – slasti & strasti.

Vznik slovenského ochotníckeho divadla je spojený s premiérou hry Jána Chalupku Kocúrkovo v Liptovskom Svätom Mikuláši 22. augusta 1830. Premiéru zorganizoval významný kultúrny dejateľ Gašpar Fejerpataky Belopotocký. Spoločne s ním formovali v devätnástom storočí divadelný život na Slovensku dramatik Ján Chalupka, mladí štúrovci v Sobotišti a Levoči, prvá slovenská herečka Anička Jurkovičová, dramatici Ján Palárik a Jonáš Záborský.

 

Foto zdroj:http://www.kasparec.com/obrazy/69-chaloupka-tri/

(iri)