Ochrana vonkajších hraníc EÚ je podľa Kurza a Merkelovej prioritou

Ochrana vonkajších hraníc EÚ je podľa Kurza a Merkelovej prioritou

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz rokoval v Berlíne so šéfkou nemeckej vlády Angelou Merkelovou. Vzájomná debata oboch politikov sa sústredila predovšetkým na migračnú a utečeneckú politiku.

Kurz pri tejto príležitosti vyjadril presvedčenie, že riešenie migračnej otázky spočíva hlavne v ochrane vonkajších hraníc Európskej únie a pomoci migrantom v krajinách z ktorých pochádzajú.

„Myslím si, že diskusia o kvótach zaberá príliš veľa miesta, ak chceme vyriešiť migračnú otázku,“ vyhlásil rakúsky politik, ktorý sa netají kritikou utečeneckej politiky Angely Merkelovej. Obaja štátnici na spoločnom brífingu 17. januára pripustili, že na túto otázku majú rozdielne pohľady.

Zhodu našli v tom, že zásadným krokom v riešení migračnej krízy je lepšia ochrana hraníc Európskej únie. Nemecká kancelárka v tejto súvislosti kritizovala tie štáty EÚ, ktoré sa nechcú podieľať na solidarite a označila to za nesprávny prístup.

Plán Európskej komisie na prerozdeľovanie utečencov medzi jednotlivé členské štáty eurobloku odmietajú predovšetkým štáty Vyšehradskej štvorky. Viedeň však svojou politikou sprísniť azylové zákony sa v podstate približuje k Česku, Slovensku, Poľsku a Maďarsku.

Šéf rakúskej vlády na otázku ohľadne príbuzného pohľadu jeho krajiny so štátmi V4 vyhlásil, že v niektorých názoroch sa Viedeň zhoduje so stredoeurópskymi štátmi a v iných zas nájde zhodu s Nemeckom. Poukázal na to, že Rakúsko by rado vybudovalo mosty medzi oboma stranami sporu o utečeneckej politike.

Nový ministerský predseda našich juhozápadných susedov pricestoval na svoju prvú oficiálnu návštevu Nemecka. Politici okrem migračnej politiky diskutovali aj o budúcnosti Európskej únie aj vzhľadom k tomu, že Viedeň v júli tohto roku prevezme tzv. rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie.

Merkelová tiež povedala, že novú rakúsku vládu, ktorej súčasťou je aj euroskeptická Slobodná strana Rakúska (FPÖ), bude posudzovať podľa jej činov. Kancelár Kurz ohľadne kritiky svojho koaličného partnera upozornil, že v Rakúsku je demokracia a volebný výsledok vyplýva zo slobodnej a spravodlivej voľby.

Smutné, že politik v 21. storočí musí novinárom opakovať, ako funguje demokracia a čo sú jej atribúty.

Foto zdroj: https://www.thetimes.co.uk/article/austria-s-leader-kurz-angers-merkel-by-refusing-to-shelter-refugees-qvkvms3gf

(tom)