Odišiel architekt zjednoteného Nemecka a neskorší kritik Merkelovej

Odišiel architekt zjednoteného Nemecka a neskorší kritik Merkelovej

Vo veku 87 rokov zomrel 16. júna vo svojom rodnom meste Ludwigshafen v západnom Nemecku bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl. V rokoch 1982 až 1998 vo funkcii šéfa nemeckej vlády dohliadal na zjednotenie západného a východného Nemecka, ale aj na vytvorenie Európskej únie. Od čias Otta von Bismarcka bol najdlhšie slúžiacim nemeckým kancelárom.

V roku 1989 po páde Berlínskeho múru prišiel Kohl s návrhom zjednotiť Nemecko, ktorý sa v októbri roku 1990 stal realitou. Koalícia kresťansko-demokratickej (CDU) a kresťansko-sociálnej únie (CSU) si 2. decembra roku 1990 – počas prvých celoštátnych volieb (na území celého Nemecka) od roku 1933 – zabezpečila väčšinu kresiel v nemeckom Bundestagu. Kohl sa tak stal prvým kancelárom znovuzjednoteného Nemecka a vo svojej funkcii pôsobil ako najdlhšie slúžiaci predseda nemeckej vlády v povojnovom období.

Ako podporovateľ jednotnej európskej meny a princípu európskej integrácie, úzko spolupracoval so svojim francúzskym partnerom – prezidentom Francoisom Mitterrandom. Bol tiež mentorom súčasnej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorú v roku 1991 dosadil do ministerského kresla. Kohl však neskôr Merkelovú už ako nemeckú kancelárku v súvislosti s úspornou politikou pri riešení európskej dlhovej krízy, ale aj prístupom Berlína voči Moskve v rámci konfliktu na Ukrajine, ostro kritizoval. Pre nemecký denník die Welt sa v roku 2011 exkancelár vyjadril, že Merkelová ničí jeho Európu.

“Kde sa Nemecko teraz nachádza a kam chce ísť? To je otázka, ktorú si kladú naši partneri a spojenci v zahraničí,” uviedol Kohl v rozhovore v roku 2011. “Musíme sa prinavrátiť k našej starej spoľahlivosti a jasne ostatným povedať, za čím si stojíme, kam smerujeme a kam patríme.

Bývalý nemecký kancelár sa podľa šéfa Kremľa domnieval, že Rusko a Európa by mali byť pohromade. Putin pripomenul, že Moskva je pripravená na takúto jednotu, a Európa by sa o to mala usilovať tiež.

Ruský prezident s odkazom na Kohlove vízie sa 17. júna vyjadril, že nemecký politik “povedal, že ak chceme našu civilizáciu v tomto turbulentnom a rýchlo sa meniacom svete s rastúcimi centrami moci zachovať nielen vojenskou silou, ale aj hospodárskou a kultúrnou – potom by Európa a Rusko mali držať spolu”.

“Našu pozíciu, ktorá hovorí, že sme na to pripravení, poznáte. Čo však chýba je, že naši partneri by mali tiež byť pripravení zbaviť sa svojich fóbií z minulosti. Pán Kohl bol ten, ktorý o tom hovoril s tým, aby sa pozeralo smerom do budúcnosti,” vysvetlil Vladimír Putin.

Národné noviny pripomínajú, že v roku 2012 v rozhovore pre TASR, sa bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar vyjadril, že na spoločnom rokovaní v roku 1992 mu Helmut Kohl oznámil, že Nemecko po rozdelení Československa neuzná samostatné Slovensko. Rozhovor s vtedajším kancelárom však Mečiar označil za konštruktívny. “Rozobral mi svoje predstavy o Európe a našich vzťahoch. Vedel veľa o histórii Slovákov,” vysvetlil slovenský expremiér s tým, že po tomto rokovaní Kohl súhlasil, že jeho krajina rozdelenie federácie uzná.

Foto zdroj:http://www.premiumtimesng.com/foreign/world-foreign/234300-helmut-kohl-father-german-reunification-dies.html

(tom)