Odkedy a čím ozdobujeme vianočné stromčeky?

Odkedy a čím ozdobujeme vianočné stromčeky?

Živý či umelý, vždy je neodmysliteľnou súčasťou Vianoc – vianočný stromček. Kelti používali zelené vetvy v čase zimného slnovratu ako symbol nesmrteľnosti a plodnosti a pripisovali im čarovnú moc. Germáni dávali prednosť imelu, o ktorom verili, že má ochranné účinky a považovali ho za symbol priateľstva. Dodnes sa v Anglicku vešajú imelové vence na dvere, aby každý prišiel aj odišiel v mieri. Imelo sa v posledných rokoch udomácnilo aj u nás.

Prvý písomný záznam o vianočnom stromčeku pochádza z brémskej kroniky z roku 1570. Spomína sa jedľa zdobená sladkosťami a papierovými kvetmi pre deti. V 17. a 18. storočí sa objavujú vianočné stromčeky aj v iných nemeckých a švajčiarskych mestách. Postupne sa zdobenie vianočného stromčeka z rodín vysokých úradníkov a remeselníkov dostalo do európskych aristokratických palácov. Až v 19. storočí sa už častejšie vyskytuje v šľachtických sídlach vo Francúzsku, v Anglicku, Nórsku a Dánsku.

Začiatkom 19. storočia preniká tento zvyk aj k nám. Najskôr si ho obľúbili v mestách a  koncom 19. storočia i na vidieku. Vianočné stromčeky stáli buď v kúte izby na stolčeku, alebo aj v strede izby, ak boli  vysoké. Na vidieku viseli malé stromčeky z hrady na strope, často nad stolom, aby nezaberali miesto. Spočiatku kmeňom hore a vrcholcom smerujúcim nadol.

U nás sa v ľudovom prostredí zdobili vianočné stromčeky tým, čo skromné podmienky umožňovali: ovocím (najmä slivky, jablká), koláčikmi, orechami, slamenými a aj papierovými ozdobami, kockovým cukrom zabaleným do pozlátky, perníčkami či zväzkami strukovín. Honosnejšie vianočné stromčeky sa pýšili bohatšou výzdobou z látkových ozdôb, skla, pozláteného či pomaľovaného dreva, voskových ozdôb, suchých koláčikov a drobných cukríkov, vločiek a hviezd z peria, mašličiek.

Prvé sklené ozdoby (venčeky a perličky) sa objavujú v 19. storočí. V roku 1889 si ich výrobu patentoval Francúz Pierre Dupont. Najskôr vyrábal jednofarebné fúkané gule z jemného skla, potom rozšíril sortiment o farebné s ornamentmi. Koncom tohto storočia sa rozmáha zdobenie čokoládovými figúrkami, začiatkom 20. storočia nastupujú girlandy, anjelské vlasy, elektrické svetielka a špic na vrchol stromčeka. V roku 1882 bol v USA zaregistrovaný patent na elektrické žiarovky na stromček a približne od ro­­ku 1892 sa na upevňovanie vianočných ozdôb začali používať kovové háčiky.

Od 19. storočia sa v Európe začína tradícia stavania veľkých vianočných stromov na námestiach. V roku 1896 sa prvý takýto strom objavil v Bratislave pred Mestským divadlom a mal aj elektrické osvetlenie. Prvé umelé vianočné stromčeky priniesli firmy, ktoré sa pôvodne venovali výrobe štetcov a čistiacich kief. Umelé ihličie pochádzalo z prasacích štetín a neskôr z farbeného plastického vlákna.

Prelom vo výrobe umelých vianočných stromčekov  nastal v roku 1990, keď sa na nich začali objavovať svetlá vo forme optických vlákien postupne meniacich farbu. Technológie výroby pokročili, dnešné vianočné stromčeky sa dokonca samy zasnežujú. Tak či onak, živý či umelý, veľký alebo malý, má ho každý z nás a jeho zdobenie je udalosťou, na ktorú sa najviac tešia deti.

(kat)

Foto zdroj: http://obrazky.4ever.sk/sviatky/vianoce/vianocny-stromcek-254675