Odtajnené dokumenty potvrdzujú uisťovanie Ruska štátmi Západu, že NATO sa nebude rozširovať

Spojené štáty a západoeurópski lídri na začiatku 90-tych rokov opakovane sľubovali svojim sovietskym a ruským partnerom, že Severoatlantická aliancia sa nebude v rámci východnej Európy rozširovať. Potvrdili to dokumenty zverejnené v utorok Národným bezpečnostným archívom Univerzity Georgea Washingtona.

„Uistenie, že „ani centimeter na východ“, ktoré dal na stretnutí so sovietskym lídrom Michailom Gorbačvom 9. februára 1990 americký minister zahraničných vecí James Baker, bolo súčasťou série prísľubov západných predstaviteľov Gorbačovovi o zaistení sovietskej bezpečnosti počas celého procesu zjednotenia Nemecka v rokoch 1990 a 1991,“ uvádza sa v tlačovej správe k zverejnenému súboru materiálov.

Rozširovanie NATO bolo vtedy kľúčovou otázkou, keďže predstavitelia Spojených štátov, západnej Európy a sovietski predstavitelia rokovali o zjednotení Nemecka, po ktorom by sa hranice Aliancie posunuli do bývalého východného Nemecka.

Súbor dokumentov obsahuje aj diplomatickú korešpondenciu amerického veľvyslanectva v Bonne, ktoré informovalo Washington, že vtedajší nemecký minister zahraničných vecí Hans-Dietrich Genscher naliehal na NATO, aby Aliancia vylúčila možnosť rozšírenia svojho územia smerom na východ. Inými slovami k vtedajším sovietskym hraniciam.

Genscher vtedy navrhol aj alternatívu nezahrnúť po znovuzjednotení Nemecka jeho východnú časť do bezpečnostného dáždnika Severoatlantickej aliancie.

V nasledujúcich rokoch sa však NATO rozšírilo o 13 štátov bývalého východného bloku. Slovenská republika sa stala súčasťou vojenského paktu v roku 2004. Posledným prijatým členom Aliancie bola v júni tohto roku Čierna Hora.

Rusí predstavitelia vrátane prezidenta Vladimíra Putina opakovane uviedli, že Spojené štáty nedodržali svoje sľuby. Konflikt na Ukrajine, ktorý v roku 204 vyvolali štáty Západu, slúžil zároveň ako zámienka pre ďalšie rozširovanie vojenskej prítomnosti NATO v blízkosti ruských hraníc.

Foto zdroj: Odtajnené dokumenty potvrdzujú uisťovanie Ruska štátmi Západu, že NATO sa nebude rozširovať

(tom)