Odváži sa Európa vzoprieť protiruským sankciám?

Odváži sa Európa vzoprieť protiruským sankciám?

Európske firmy by mohli prestať nakupovať skvapalnený plyn zo Spojených štátov po rozhodnutí Washingtonu sprísniť svoje sankcie voči Rusku. V rozhovore pre spravodajský portál Sputnik to povedal francúzsky senátor Pozzo Di Borgo. Dodal, že cieľom týchto opatrení je záujem zvýšiť vývoz paliva z USA na európsky trh.

“Obchod je to, čo Američanov zaujíma. Majú príliš veľa bridlicového plynu a snažia sa ho predať. Keďže najväčšie ložiská bridlicového plynu sú v Katare a Iráne, Spojené štáty nútia Saudov, aby sankcionovali Katar. Tvárou v tvár problémom s tranzitom plynu cez územie Ukrajiny, Európania vsadili na plynovod Nord Stream a teraz Američania zavádzajú sankcie voči Nord Stream-u,” vysvetlil Pozzo di Borgo pre Sputnik.

Európa by podľa neho mala reagovať zavedením vlastných sankcií voči Washingtonu.

“Ak naberú Európania odvahu, mohli by zakázať nakupovať bridlicový plyn z USA. Firma Engie, ktorá je partnerom projektu Nord Stream, pravidelne kupuje skvapalnený plyn zo Spojených štátov. To sa musí zastaviť!,” zdôraznil francúzsky politik.

Brusel v reakcii na reštrikcie Spojených štátov vyhlásil, že prístup “Amerika na prvom mieste” neznamená, že záujmy EÚ sú na mieste poslednom. Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker povedal, že Komisia je v najbližších dňoch “v primeranej miere s ohľadom na záujmy EÚ pripravená konať”. Pred možnými protiopatreniami namierených voči Washingtonu varovala aj nemecká ministerka hospodárstva Brigitte Zypriesová. https://narodnenoviny.sk/nove-americka-sankcie-proti-rusku-europske-zaujmy-na-poslednom-mieste/

Bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský pre Sputnik uviedol, že počiatočná reakcia EÚ na americké sankcie vyvolala nádej, že Brusel už nebude ochotný držať sa Washingtonu. Dodal, že v prípade, ak Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Rakúsko vytvoria protisankčný blok, môže európske rozhorčenie nadobudnúť širšie rozmery. Čarnogurský zároveň vyjadril nádej, že bez ohľadu na tlak Spojených štátov, bude plynovod Severný púd 2 (Nord Stream 2) vybudovaný.

“Slovensko dostáva ruský plyn cez ropovod Družba a časom ho môže kupovať aj od iných štátov,” uzavrel bývalý politik.

Foto zdroj: http://baytradeexpress.com/asia-vlccs-face-pressure-of-low-rates/

(tom)