Odvolaní katalánski predstavitelia a premiér čelia obvineniam španielskej prokuratúry

Generálna prokuratúra Španielska obvinila predstaviteľov odvolanej katalánskej regionálnej vlády a parlamentu zo vzbury, protištátnej činnosti a zneužitia verejných financií. Tento krok nasledoval po tom, ako katalánsky parlament vyhlásil v piatok nezávislosť regiónu na Španielsku a vláda v Madride v reakcii uviedla, že preberá správu nad Katalánskom.

Španielsky generálny prokurátor José Manuel Maza na tlačovej konferencii 30. októbra oznámil, že medzi obvinenými je katalánsky premiér Carles Puigdemont, podpredseda odvolanej vlády Oriol Junqueras a ďalší členovia katalánskeho regionálneho kabinetu.

Obvinenia katalánskych predstaviteľov majú priamy súvis s najnovšími udalosťami, keď 27. októbra regionálny parlament rozhodol o nezávislosti Katalánska. Podľa španielskeho práva je vzbura trestným činom a súd môže takéhoto páchateľa poslať do väzenia až na tridsať rokov.

Namiesto spoločného dialógu medzi Barcelonou a Madridom o vyriešení vyhrotenej situácie, tak napätia v Španielsku stúpa.

Minister zahraničných vecí Španielskeho kráľovstva Alfonso Dastis ohľadne najnovšej situácie vyhlásil, že úplnú nezávislosť Katalánska vylučuje, avšak podľa jeho názoru je možné diskutovať o ešte širšej autonómii regiónu. Ako dodal, decembrové predčasné voľby v Katalánsku, ktoré vyhlásil španielsky predseda vlády Mariano Rajoy prebehnú v súlade so zákonom. Zdôraznil, že ich výsledok musí byť rešpektovaný.

Na adresu obvineného katalánskeho premiéra povedal, že Carles Puigdemont už viac nie je lídrom Katalánska. Upozornil však, že v parlamentných voľbách bude môcť kandidovať, v prípade ak nepôjde do väzenia. Minister tiež vyjadril presvedčenie, že Katalánsko by malo byť aj naďalej súčasťou Španielska.

“Dúfame a veríme, že po týchto voľbách bude Katalánsko opäť rovnakou spoločnosťou, tak ako predtým: otvorenou a integrovanou,” uviedol šéf diplomacie v súvislosti s predčasnými regionálnymi voľbami, ktoré sa majú konať 21. decembra.

Národné Noviny sa však domnievajú, že po všetkých tých represívnych opatreniach španielskych orgánov namiereným proti snahám o nezávislosť, už Katalánsko také ako pred tým nikdy nebude …

Foto zdroj: http://uk.businessinsider.com/spain-article-155-catalonia-independence-referendum-2017-10

(tom)