Ohrozenie migračnej dohody

Migračná dohoda medzi Tureckom a EÚ zameraná na zmiernenie prílivu utečencov do Európy bude ohrozená, ak sa Brusel nedohodne na novom systéme liberalizácie vízového režimu, ktorý má Ankara predložiť v máji. Povedal to turecký minister pre záležitosti EÚ Omer Celik.

V rozhovore pre stanicu CNN Turk minister Celik argumentoval, že Turecko má nárok na bezvízový styk zo strany EÚ, pretože si plní všetky svoje záväzky vyplývajúce z migračnej dohody podpísanou EÚ a Tureckom v marci roku 2016.

Minister sa vyjadril, že v prípade  ak chcú európski partneri dosiahnuť dohodu, budú musieť súhlasiť s bezvízovým stykom, ktorý Turecko navrhne v máji.

“Ak náš návrh prijmú, dohoda sa uzatvorí pozitívnym spôsobom. V opačnom prípade sa pozastaví,” varoval minister. Zdôrazňujúc úlohu Turecka pri obmedení európskeho prílivu utečencov, Omer Celik uviedol, že Ankara zachránila EÚ.

Dohoda medzi EÚ a Tureckom pomohla výrazne znížiť počet prisťahovalcov prichádzajúcich do Európy prostredníctvom Turecka. Ankara sa však opakovane vyhrážala, že z nej vycúva a Európu obviňuje z neplnenia jej vlastných záväzkov.

Podľa tejto dohody sa Turecko zaviazalo prijať zamietnutých žiadateľov o azyl z Grécka výmenou za prísľub EÚ. Ten spočíva v tom, že Únia urýchli proces liberalizácie vízového režimu, zintenzívni rozhovory o členstve v EÚ, a zároveň vyčlení 3 miliardy eur na pomoc utečencom. Okrem toho sa Európska únia zaviazala presídliť na svoje územie rovnaký počet sýrskych utečencov, aký bol poslaný späť do Turecka.

Na to, aby mohlo Turecko získať bezvízový styk v schengenskej zóne EÚ, musí splniť 72 podmienok vypracovaných Európskou komisiou (EK). Na dosiahnutie dohody ostáva už len sedem kritérií. Hlavnou prekážkou je momentálne požiadavka EÚ, aby Ankara svoje prísne protiteroristické zákony dala do “súladu s európskymi normami”.

Zákony Turecko prijalo po minuloročnom neúspešnom pokuse o prevrat. Z jeho uskutočnenia obviňuje Ankara v Spojených štátoch žijúceho duchovného Fethullaha Gülena. V nasledujúcich čistkách bolo po celej krajine uväznených alebo vyhodených zo zamestnania niekoľko desiatok tisíc ľudí.

Foto zdroj: http://www.turkpress.co/node?page=8750

(tom)