Ojazdené pneumatiky netreba nosiť do zberného dvora, stačí ich nechať v pneuservise

Ojazdené pneumatiky netreba nosiť do zberného dvora, stačí ich nechať v pneuservise

Slovenský zákon o odpadoch hovorí, že každý distribútor, ktorý predáva alebo prezúva pneumatiky je povinný zabezpečiť ich spätný zber. Zákon tiež uvádza, že spätný zber je bezplatný a bez podmienky viazania na kúpu novej pneumatiky alebo iného tovaru.

Naši spotrebitelia často o svojich právach nemajú dostatočné vedomosti a možno aj preto nájdeme často pneumatiky na divokých skládkach hoci aj v lese. Pritom na kontajnery na papier, plasty a sklo si pomaly zvykáme, hoci v porovnaní s ostatnými krajinami to nie je žiadna sláva. Separovať sme si zvykli aj elektroodpad, v každom obchode, kde predávajú hoci len baterky do elektrospotrebičov majú na tento odpad špeciálny odpadkový kôš.

Recyklácia ojazdených pneumatík má okrem toho, aby sa nekopili na čiernych skládkach, svoj význam. Ojazdenú pneumatiku je možné postupne rozdrviť od gumových rezkov s rozmermi 30 krát 30 centimetrov až na granulát. Gumový granulát je dôležitou surovinou pre výrobu gumových rohoží na bezpečné detské ihriská. Spĺňajú prísne smernice EÚ a na to nadväzujúce slovenské normy. Okrem bezpečnosti sú pre ľahkú údržbu odporúčané z hygienického hľadiska a sú aj estetickou súčasťou moderných detských ihrísk.

Tým, že pneumatiky odovzdáte tam, kam treba a nehodíte ich kdesi do lesa, pomôžete prírode a urobíte radosť deťom, alebo sa ocitne rohož v niektorom bazéne, oddychovej zóne, na terase, čo dokonca v stajniach hospodárskych zvierat.

(iri)

Foto zdroj: https://www.odkazprestarostu.sk/trnava/podnety/44005/skladka-pneu-pred-zbernym-dvorom-na-mikoviniho