Okolo Netanjahua sa sťahuje slučka. Polícia ho obvinila z prijímania úplatkov

Okolo Netanjahua sa sťahuje slučka. Polícia ho obvinila z prijímania úplatkov

Izraelská polícia odporučila tamojšej prokuratúre, aby na základe zhromaždených dôkazov obvinila premiéra Benjamina Netanjahua. Predseda izraelskej vlády by mal byť v tejto súvislosti obžalovaný za prijímanie úplatkov a zneužitie právomocí verejného činiteľa.

V nadväznosti na uvedené oznámenie Netanjahu vyhásil, že bude aj naďalej viesť Izrael „zodpovedne a verne“ aj napriek blížiacich sa obvineniam. Premiér ich totiž považuje za neopodstatnené a dôrazne ich popiera.

Polícia sa tak rozhodla po 14 mesiacoch dlhom vyšetrovaní, ktoré sa týkalo prijímania drahých darov zo strany ministerského predsedu od bohatých podnikateľov.

Medzi rokmi 2007 až 2016 mal Netanjahu takto získať od hollywoodskeho producenta Arnona Milchana a austrálskeho miliardára Jamesa Packera, cigary, šperky, alebo drahé šampanské v celkovej hodnote 300-tisíc dolárov. Premiér mal tiež prijať vieceré úplatky.

„S voľbou pána Netanjahua za predsedu vlády v roku 2009 sa výrazne zvýšil rozsah a frekvencia presunu tovarov,“ uviedla polícia vo svojom vyhlásení.

Ďalším vyšetrovaným prípadom je, keď Netanjahu vydavateľovi novín Jediot Achronot sľúbil vytvorenie priaznivých konkurenčných podmienok, výmenou za pozitívne články o ňom.

V stredu predstavitelia izraelskej opozície vyzvali ministerského predsedu na abdikáciu. Ministri izraelskej vlády vo svojom spoločnom vyhlásení svojho predsedu podporili.

Benjamin Netanjahu sa po prvý krát stal izraelským premiérom v roku 2009 a v súčasnosti zastáva svoje štvrté funkčné obdobie.

Uvedené obvinenia voči predsedovi vlády však Národné Noviny považujú iba za špičku ľadovca.

Foto zdroj: http://nairobitimez.com/2018/02/13/police-recommend-indictments-of-pm-netanyahu/

(tom)