Opačný účinok raketového útoku na Sýriu: sýrska armáda mieni oslobodiť územia, ktoré dočasne „ponechala na pokoji“

Raketový útok Spojených štátov a ich spojencov proti Sýrii mal opačný efekt. Damask sa nezľakol, ba naopak sa pripravuje na razantnú odpoveď. Dlhšie obdobie sa nepokúšal o návrat svojich území východne od rieky Eufrat, ktoré sú obsadené jednotkami proamerických „Sýrskych demokratických síl“ (SDF). Ale po nedávnom útoku, ako naznačili zdroje z velenia sýrskej armády, Damask mení svoj postoj.  

Sýrske média poukazujú na to, že v ostatnom období z tohto regiónu odišli mnohí kurdskí bojovníci, ktorí sa zapojili do boja proti protureckým militantom. Preto SDF stratila niektoré dôležité pozície, ktoré dobyli ozbrojenci Islamského štátu. Washington sa pokúsil zachrániť situáciu a dokonca sa musel obrátiť na irackú armádu, aby pomohol odvrátiť ofenzívu IGIL.

Ako uvádzajú sýrske zdroje, po raketovom útoku USA vládne jednotky začali prípravu na boj o hlavné ropné polia Dajr az-Zauru, ktoré majú pre krajinu strategický význam. Sýrska arabská armáda a jej spojenci zhromažďujú sily na západnom brehu rieky Eufrat. Provládne jednotky plánujú prekročiť most cez túto rieku, ktorý nedávno vybudovali ruskí vojaci v blízkosti mesta Hasham. Nasledovne podniknú útok na najväčšie nálezisko Al-Umar.

Ropné polia tohto regiónu majú najväčšie zásoby „čierneho zlata“, čo z nich robí najdôležitejší cieľ pre sýrsku vládu. „Sýrske demokratické sily“ podporované Washingtonom, sotva sa tak ľahko vzdajú „bohatého koláča“ a to aj napriek tomu, že Ozbrojené sily Sýrskej arabskej republiky tu majú značnú početnú prevahu. Navyše Američania hrozia, že obnovia letecké útoky. Na druhej strane, ako poznamenávajú sýrske média, Rusko určite poskytne vojenskú podporu svojmu spojencovi – Bašarovi Asadovi.

Medzitým americká armáda buduje novú vojenskú základňu východne Dajr az-Zauru. Podľa arabských médií, sa nachádza v ropnom poli Al-Tanak. Okrem toho USA pridelili „Sýrskym demokratickým silám“ veľké množstvo obrnených vozidiel, ktoré premiestnili do mestečka  Hosseini, ktoré sa nachádza v blízkosti mesta Hasham, aby odvrátili pravdepodobnú ofenzívu sýrskej vládnej armády. V tomto regióne sa zasa môžu obnoviť prudké boje. Ako uvádzajú sýrske zdroje, bude to odplata Damasku za americké raketové útoky.

(pal)

Foto: http://postskriptum.org/tag/%D1%81%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F-%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B1%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F-%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%B8%D1%8F/