Orbán nazval migračnú vlnu votreleckou inváziou

Orbán nazval migračnú vlnu votreleckou inváziou

Maďarský premiér Viktor Orbán vo svojom najnovšom rozhovore uviedol, že jeho vláda nebude v budúcnosti prijímať žiadnych ďalších migrantov. Vyjadril tiež počudovanie nad tým, že Nemecko sa stalo štátom velebiacim chaos a anarchiu.

„Nepovažujeme týchto ľudí za moslimských utečencov, považujeme ich za moslimských votrelcov,“ vysvetlil Orbán v rozhovore pre nemecký denník Bild. Ďalej poznamenal, že na to aby sa prisťahovalci zo Sýrie mohli dostať na územie Maďarska musia prejsť štyrmi štátmi, ktoré na tom nie sú ekonomicky zle. V tejto súvislosti dodal, že migranti sa neboja o svoj život, ale skôr hľadajú pre seba lepšie ekonomické podmienky.

Podľa jeho názoru by utečenci mali namiesto ilegálneho prekročenia hraníc požiadať vopred o povolenie na vstup do daného štátu.

Na adresu utečeneckej krízy, ktorá vyvrcholila v roku 2015 uviedol, že migračná vlna bola v podstate inváziou. V tejto súvislosti dodal, že nedokáže pochopiť ako sa Nemecko, ktoré v tom čase čelilo najväčšiemu náporu migrantov, oslavovalo anarchiu, chaos a nelegálne prekročenie hraníc.

Predseda vlády vyzval európskych lídrov, aby v tejto otázke rešpektovali politiku Maďarska. Redaktori Bildu ho však upozornili, že vláda v Budapešti prijíma finančné prostriedky z tzv. Kohézneho fondu EÚ, ale utečencov akceptovať nechce. Orbán tieto dve otázky odmietol spojiť. Vysvetlil, že peniaze z Európskej únie sú kompenzáciou tým európskym štátom, ktoré otvorili svoje trhy.

Európska komisia podala minulý mesiac na Súdny dvor Európskej únie žalobu proti Českej republike, Maďarsku a Poľsku za ich odmietavý postoj voči systému prerozdeľovania žiadateľov o azyl medzi štáty EÚ.

Ministerský predseda Maďarskej republiky napriek sporu s Bruselom povedal, že Európska únia je „úžasným projektom“ a že Maďarsko je šťastné, že môže byť jeho súčasťou.

My dodávame, že európsky projekt je životaschopným zoskupením len za predpokladu, ak sa budú rešpektovať názory a politika členských štátov eurobloku. Momentálne totiž o podobe Európskej únie rozhodujú nikým nevolení eurokrati, ktorí sa správajú ako diktátori.

Foto zdroj: https://www.info.cz/svet/evropsti-politici-nenaslouchaji-lidu-kritizoval-orban-letos-podle-nej-dojde-k-zasadni-zmene-21914.html

(tom)