Orbán: Obvinenia Únie ohľadne CEU sú neopodstatnené

Orbán: Obvinenia Únie ohľadne CEU sú neopodstatnené

Maďarský premiér Viktor Orbán nazval obvinenia, že chce uzavrieť univerzitu financovanú americkým miliardárom Georgeom Sorosom, ako neopodstatnené. Európska Únia v súvislosti s prípadom otvorila právny spor proti Maďarsku.

Orbán prišiel 26. apríla do Európskeho parlamentu, aby oslovil kritikov, ktorí tvrdia, že nový zákon sprísňuje obmedzenia inštitúcií podporovaných zahraničím a je zameraný na zatvorenie Stredoeurópskej univerzity (CEU) v Budapešti, ktorú financuje Soros.

“Toto obvinenie je nepodložené,” povedal podľa maďarského denníka Blikk Orbán. “Je to ako keď je niekto obvinený z vraždy a odsúdený za vraždu, zatiaľ čo obeť je stále nažive a poukazuje na obžalovaného.

Maďarský predseda vlády však zároveň obvinil CEU z “podvádzania”, pretože univerzita vydávala diplomy akceptované súčasne v USA a Maďarsku, čo jej dáva neférovú výhodu. Navyše CEU je zaregistrovaná v štáte New York, kde nemá žiadny univerzitný areál.

Viktor Orbán tiež kritizoval Georgea Sorosa a nazval ho “finančným špekulantom”. Vyhlásil, že taktiež nesúhlasí s podporou otvorenejšej imigračnej politiky. “Kvôli nemu milióny ľudí stratili svoje peniaze, aby on z toho mohol profitovať,” povedal Orbán. Dodal, že zatiaľ čo záväzok Maďarska voči EÚ je nespochybniteľný, jeho krajina je nespokojná so status quo a chce reformu.

Podpredseda Európskej komisie (EK) Valdis Dombrovskis v súvislosti s novým maďarským zákonom o univerzite oznámil, že Únia poslala maďarskej vláde výzvu. Komisia sa totiž domnieva, že nová legislatíva by mohla zamedzovať európskym právam na akademickú slobodu, vzdelanie a právo poskytovať služby. Vláda v Budapešti má jeden mesiac na to, aby mohla pred prijatím ďalších rozhodnutí reagovať na tieto námietky.

Prezident CEU Michael Ignatieff povedal, že dúfa, že výzva prinúti maďarskú vládu k rýchlemu vyjednávaniu.

Nový zákon, ktorý bol schválený maďarským parlamentom začiatkom apríla, vyvolal rozsiahle protesty študentov a priaznivcov CEU v Budapešti. Orbán neskrýval už predtým svoj odpor voči Sorosovi a jeho politickým aktivitám a obvinil ho, že podkopáva nielen európske hranice, ale aj hodnoty tým, že napomáha prílivu utečencov a žiadateľov o azyl.

K tejto téme písali Národné noviny tu https://narodnenoviny.sk/budapest-nechce-sorosovu-univerzitu/ a tu https://narodnenoviny.sk/protesty-v-budapesti-a-orban-proti-sorosovi/

 

Foto zdroj: http://www.funnyjunk.com/channel/FJNN/George+soros+under+investigation/xqioLkd/

(tom)