Orbán sa domnieva, že protesty na Slovensku majú Sorosov rukopis

Orbán sa domnieva, že protesty na Slovensku majú Sorosov rukopis

Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že americký miliardár a finančný špekulant George Soros sa v snahe premeniť Európu na kontinent migrantov, útočí na tých, ktorí mu v tom chcú zabrániť. Okrem Maďarska ako príklad uviedol Slovensko aj Česko.

Orbán v rozhovore pre regionálnu televíziu Régió Plusz upozornil, že prijímanie utečencov by jeho krajinu mohlo finančne zruinovať. Vyhlásil preto, že Budapešť má teraz na výber.

„Buď poskytneme svoje finančné prostriedky na rozvoj, alebo na vybudovanie útočiska pre prisťahovalcov?“ vysvetlil predseda vlády.

Varoval tiež pred plánom Európskej únie poslať do Maďarsku desiatky tisíc migrantov. Dodal, že Budapešť by takéto bremeno nezvládla predovšetkým z finančného hľadiska. Na podobnú skúsenosť ohľadne utečencov poukázal, keď spomenul finančné problémy, s ktorými sa pasujú aj relatívne bohaté Nemecko a Rakúsko. Obe krajiny totiž prisťahovalcom poskytujú bohaté sociálne príspevky a ubytovanie.

Ministerský predseda našich južných susedov preto uprednostňuje, aby namiesto utečencom z iných krajín, dávala jeho krajina peniaze svojím vlastným občanom, mládeži, dôchodcom, mestám a obciam.

Viktor Orbán využil túto príležitosť na komentovanie vnútropolitickej situácie na Slovensku. Súčasné protesty, ktoré krajinu zachvátili po vražde slovenského novinára a jeho priateľky, majú podľa neho Sorosov rukopis. Dôvodom má byť snaha zvrhnúť vládu, ktorá nepodporuje migráciu.

„Slovensko má dnes vládu, ktorá odmieta prisťahovalectvo a nechce zo svojej krajiny urobiť krajinu prisťahovalcov,“ vysvetlil Orbán a poukázal na Sorosovu snahu zmeniť voľbami potvrdené mocenské systémy a ovládnuť všetky stredoeurópske štáty, ktoré nesúhlasia s prijímaním utečencov.

Foto zdroj: https://888.hu/article-orban-brusszel-ellen-elo-kozvetites

(tom)