Oslobodenie sýrskeho Dajr ez-Zaur: Bod zlomu v sýrskom konflikte

Oslobodenie sýrskeho Dajr ez-Zaur: Bod zlomu v sýrskom konflikte

Obliehanie najväčšieho sýrskeho mesta Dajr ez-Zaur na východe štátu bolo ukončené. Informáciu potvrdilo ruské ministerstvo obrany. Postup sýrskej armády v tejto obasti umožnil ruský raketový útok, ktorý bol zameraný na militantov z tzv. islamského štátu.

Ruské námorníctvo podľa Moskvy vypustilo proti džihádistom, ktorí sa nachádzali v blízkosti mesta, rakety Kalibr. To umožnilo sýrskym jednotkám prelomiť obranu tzv. islamského štátu a následne tak ukončiť blokádu mesta.

“Teroristi sa pokúsili zastaviť prenikanie sýrskej armády nasadením samovražedných atentátnikov proti pancierovým vozidlám,” uviedlo ruské ministerstvo. Stanovisko uvádza, že sýrska armáda počas obliehania zničila asi päťdesiat automobilov a zásoby zbraní islamských extrémistov.

Moskva dodala, že sýrske jednotky sa snažia svojim postupom oslobodiť mestské štvrte a momentálne sú zapojené do pouličných bojov s džihádistami.

Islamský štát uplatňoval na hlavné mesto guvernorátu blokádu, ktorá trvala takmer tri roky. Dajr ez-Zaurj je jedným z posledných miest, ktoré v Sýrii radikáli kontrolovali. V oblasti v súčasnosti žije približne 93 000 ľudí, ktorý sú pod ochranou Damašku.

“Rozdrvením islamistov sýrskou armádou v oblasti Dajr ez-Zaur a zrušenie blokády mesta znamenajú strategickú porážku pre medzinárodnú teroristickú skupinu v Sýrskej arabskej republike,” vyhlásilo ruské ministerstvo obrany 4. septembra.

Spravodajský portál RT v tejto súvislosti pripomenul, že operácia v tejto oblasti má veľký význam v boji proti islamskému štátu najmä kvôli jej strategickej polohe. Dajr ez-Zaur je najobývanejším mestom tamojšieho guvernorátu a siedmym najväčším mestom v krajine.

Podľa viacerých pozorovateľov oslobodenie tohto územia bude “bodom zlomu” v celom sýrskom konflikte.

“Akonáhle bude mesto pod kontrolou a okolité územia vyplavia bojovníkov islamského štátu, môžeme začať hovoriť o konci vojny a o novej kapitole obnovy mieru v Sýrii,” povedal pre RT Martin Jay, ktorý je novinár s pôsobiskom v libanonskom Bejrúte.

Geopolitický analytik Patrick Henningsen zas tvrdí, že terajšia situácia poskytne sýrskym vládnym silám strategickú výhodu voči teroristom na severovýchode štátu. Ruské ministerstvo obrany v tejto súvislosti taktiež uviedlo, že džihádisti pochopili strategický význam Dajr ez-Zauru, nakoľko na toto územie presunuli najsilnejšie jednotky a ťažké zbrane, aby svoju pevnosť obránili.

Ostáva už len len oslobodenie bašty islamistov – mesto Rakka.

 

Foto zdroj: http://hnonline.sk/svet/820380-boje-v-syrii-sa-mozu-zastavit-klucova-dohoda-medzi-usa-a-ruskom-je-blizko

(tom)