OSN: Európa prišla kvôli protiruským sankciám o 100 miliárd

OSN: Európa prišla kvôli protiruským sankciám o 100 miliárd

Za posledné tri roky prišla Európska únia v dôsledku protiruských sankcií každým mesiacom o minimálne 3,2 miliardy dolárov. Uvádza to najnovšia správa osobitného spravodajcu Organizácie spojených národov (OSN) Idrisa Džazairiho.

“Najspoľahlivejší odhad hovorí o 3,2 miliardách dolárov mesačne,” píše sa v správe Organizácie o negatívnom dopade jednostranných reštriktívnych ekonomických opatrení voči Moskve, ktorá bola zverejnená 13. septembra.

Osobitný spravodajca OSN pri tejto príležitosti dodal, že Ruská federácia utrpela vplyvom sankcií hospodárske škody vo výške takmer 15 miliárd dolárov ročne, čo od roku 2014 predstavuje celkovú sumu 55 miliárd dolárov. Kumulatívna strata Ruska a EÚ za uvedené obdobie sa podľa Džazairiho pohybuje vo výške až 155 miliárd dolárov.

Spravodajca OSN vo svojej správe v apríli tohto roku napísal, že protiruské ekonomické opatrenia poškodzujú vo väčšej miere bežných ruských občanov ako tamojšie firmy.

“Jednostranné sankcie sa pri dosahovaní ich stanoveného cieľa ukázali ako neúčinné a poškodzujú ľudské práva nevinných ľudí,” vyhlásil Džazairi koncom apríla 2017. Zároveň dodal, že opatrenia najviac postihli obyvateľov Krymského poloostrova.

Taliansky poslanec za stranu Liga Severu (Lega Nord) Sergio Divina ten istý mesiac povedal, že jeho krajina prišla od roku 2014 vplyvom sankcií o 4 miliardy dolárov.

Predseda Európskej rady Donald Tusk na samite európskych lídrov v Bruseli 22. júna oznámil, že predstavitelia EÚ oficiálne potvrdili rozhodnutie o predĺžení sankcií proti Rusku do konca roku 2017. Dôvodom je zjednotenie Krymu s Ruskou federáciou a situácia na východe Ukrajiny.

Rozšírenie sankcií schválila koncom júla aj Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu.

Európska únia vo svojej schizofrénnej reakcii na opatrenia Washingtonu vyhlásila, že prístup “Amerika na prvom mieste” neznamená, že záujmy EÚ sú na mieste poslednom. Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker vtedy povedal, že Komisia je “v primeranej miere s ohľadom na záujmy EÚ pripravená konať …”

Foto zdroj: http://theduran.com/eu-russia-extend-sanctions/

(tom)