OSN prijala provokačnú rezolúciu o porušovaní ľudských práv na Kryme zo strany Ruska

OSN prijala provokačnú rezolúciu o porušovaní ľudských práv na Kryme zo strany Ruska

Predstaviteľ ruskej vládnej strany Jednotné Rusko – Sergej Železnjak vyhlásil, že rezolúcia OSN o ľudských právach na Kryme je provokáciou zameranou na ospravedlnenie rastúcich finančných nákladov na podporu Ukrajiny v boji proti Rusku.

Ruský vládny poslanec sa domnieva, že dokument pripravili protiruskí politici z Ukrajiny, EÚ a USA. Vyjadril tiež pobúrenie nad skutočnosťou, že pozorovateľská misia pre ľudské práva vypracovala dokument na základe vyhlásení ukrajinských politikov bez toho, aby predstavitelia OSN polostrov navštívili a situáciu na Kryme osobne preverili.

„Rešpektované medzinárodné organizácie, ako napríklad Organizácia Spojených národov, musia dôkladne preštudovať skutočný stav a vážnym spôsobom pristupovať k akejkoľvek politickej provokácii. Je potrebné mať vlastné hodnotenie udalostí, ktoré vo svete prebiehajú,“ povedal ruský politik.

V tejto súvislosti pripomenul, že keď mnohí západní politici navštívili Krym po jeho zjednotení s Ruskom, uvedomili si, že „skutočným cieľom ukrajinských obhajcov ľudských práv je len šírenie lží o našej krajine“.

„Rovnako ako predchádzajúce iniciatívy Kyjeva, ani táto nemá nič spoločné so skutočnou situáciou týkajúcou sa ľudských práv a slobody vyučovania v materinskom jazyku … Skutočným cieľom tohto uznesenia je vystupňovať napätie voči Rusku, aby mohli zdôvodniť vynaloženie finančných prostriedkov v boji priti našej krajiny a na podporu režimu v Kyjeve,“ vysvetlil Železnjak 20. decembra.

Valné zhromaždenie OSN prijalo v utorok rezolúciu odsudzujúcu porušovanie ľudských práv na Kryme, v ktorej bolo Rusko označené ako okupačná sila. Za rezolúciu hlasovalo 70 štátov, medzi nimi aj Slovensko. Proti uzneseniu bolo 26 krajín a 76 štátov sa hlasovania zdržalo.

Ako vidieť iniciatíva Donalda Trumpa o potrebe reformy OSN má svoj opodstatnený základ. Nie však ten, ktorým sa oháňa európsky a americký establišment.

Foto zdroj: https://blogs.nvcc.edu/damiller/2014/03/10/russias-crimea-conquest/

(tom)