OSN: Spojenecké sily USA porušili v Sýrii medzinárodné právo

Vyšetrovacia komisia OSN pre Sýriu zverejnila správu, v ktorej uviedla, že je “vážne znepokojená” o vplyve medzinárodných leteckých útokov vo tejto vojnou zmietanej krajine. Dokument dodáva, že sily pod vedením Spojených štátov neprijali náležité opatrenia na ochranu civilistov počas útoku v sýrskom meste Aleppo.

“Komisia je vážne znepokojená dopadom medzinárodných koaličných leteckých útokov na civilistov,” uvádza správa OSN. Odvoláva sa pri tom na incident z marca 2017 v dedinke Al-Džináh pri meste Aleppo. “Sily Spojených štátov amerických neprijali všetky možné opatrenia na ochranu civilistov a civilných objektov pri útokoch na mešitu, čo je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom.”

Komisia pripomenula taktiež situáciu v meste Rakka, kde v dôsledku ofenzívy “sýrskych demokratických síl a medzinárodnej koalície na islamský štát bolo vysídlených viac ako 190 000 osôb a koaličné letecké útoky viedli k významnému počtu zabitých a zranených civilistov”.

Dokument tiež naznačuje, že sýrske vládne sily boli zodpovedné za chemický útok, ktorý sa uskutočnil v apríli tohto roku v meste Chán Šajchún.

Ruské ministerstvo obrany však vtedy uviedlo, že incident bol výsledkom akcie sýrskeho letectva, ktoré zničilo sklad, kde sa vyrábali a skladovali chemické zbrane pred tým, ako mali byť premiestnené do Iraku.

Sýrska vláda po udalosti požiadala OSN, aby do krajiny vyslala expertov, ktorí by prípad vyšetrili. Prezident Bašár Asad vtedy vyhlásil, že žiadosť Damašku ostáva nezodpovedaná, z dôvodu tlaku zo strany Spojených štátov a ďalších západných krajín. Vyjadril tiež presvedčenie, že Washington bráni vyšetrovaniu, pretože podľa jeho názoru, ak budú experti údajný útok vyšetrovať “zistia, že všetky ich (USA) príbehy o tom, čo sa stalo v Chán Šajchún a následný útok na letisko Šajrat boli falošnou vlajkou.”

 Národné Noviny koncom júna zverejnili článok investigatívneho novinára Seyomura Hersha, ktorý tvrdí, že americký prezident Donald Trump ignoroval správy amerických spravodajských služieb, podľa ktorých neexistujú žiadne dôkazy, že sýrska armáda počas útoku na mesto pod kontrolou opozičných síl použila chemický plyn. http://narodnenoviny.sk/seymour-hersh-spravodajske-informacie-o-tom-ze-syria-nepouzila-sarin-trump-ignoroval/

Foto zdroj:http://www.dw.com/ur//a-18773340

(tom)