Ostrá výmena názorov medzi Trumpom a Nemeckom

Ostrá výmena názorov medzi Trumpom a Nemeckom

Po tom ako nemecký minister zahraničných vecí vyhlásil, že súčasná politika amerického prezidenta oslabuje Západ a ohrozuje budúcnosť Európy, reagoval šéf Bieleho domu. Ten kritizoval príspevky Berlínu do rozpočtu NATO, ale aj obchodný deficit medzi oboma štátmi.

Na sociálnej sieti Twitter americký prezident 30. mája napísal: “Máme obrovský obchodný deficit s Nemeckom a navyše platia do NATO oveľa menej, ako by mali. Veľmi zlé pre USA. To sa zmení.”

Trump je presvedčený, že európske mocnosti dlhujú Amerike, najmä čo sa týka obrany a obchodu. Počas svojej volebnej kampane tiež neustále zdôrazňoval, že spojenci Washingtonu musia niesť aj svoje bremeno a finančne podporiť americkú vojenskú prítomnosť v regióne. Teraz obvinil Berlín z využívania výhod amerického trhu na úkor amerických výrobcov automobilov.

Podľa predsedu nemeckých sociálnych demokratov (SPD) Thomasa Oppermana, dáva Donald Trump jasne najavo, že “považuje Nemecko za politického protivníka”.

Kandidát SPD na post nemeckého kancelára Martin Schulz reagoval slovami, že Trump bol “ničiteľom všetkých západných hodnôt”. Dodal, že americký prezident podkopáva mierovú spoluprácu národov založenú na vzájomnom rešpekte a tolerancii.

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel v reakcii uviedol, že “krátkozraká politika americkej vlády je proti záujmom Európskej únie”. Dodal, že “Západ sa stal menším a slabším”. Pre denník Rheinische Post pripomenul, že “každý, kto urýchľuje klimatické zmeny oslabovaním ochrany životného prostredia, kto predáva viac zbraní v konfliktných zónach a nechce politicky vyriešiť náboženské konflikty, ohrozuje mier v Európe”.

Tieto slová nasledujú po tvrdých vyjadreniach nemeckej kancelárky, ktoré adresovala Veľkej Británii a Spojeným štátom po samite G7 na Sicílii. Angela Merkelová uviedla, že zatiaľ čo Spojené kráľovstvo a Amerika zostávajú priateľmi, európske štáty sa budú musieť spoliehať viac na seba.

Toto stanovisko doplnila 29. mája, keď vysvetlila, že transatlantické vzťahy majú pre Berlín “obrovský význam”, aj keď Európa musí konať nezávisle. Zdôraznila tiež, že “Európa sa musí stať aktívnym hráčom v medzinárodných záležitostiach”.

Foto zdroj: http://www.nbcnews.com/politics/2016-election/financial-disclosure-outlines-trump-s-claimed-assets-income-n576206

(tom)