Osýpky tentoraz útočia zo Srbska, dvaja ľudia zomreli

Osýpky tentoraz útočia zo Srbska, dvaja ľudia zomreli

Nákaza osýpkami sa objavila v bratislavskom kraji koncom minulého roka. Vtedy ochorelo šesť dospelých. Tentoraz hlásia epidémiu v Srbsku – vypukla ešte v októbri 2017. Nahlásených je až 1608 nakazených ľudí a dvaja už na ochorenie zomreli.

V Srbsku nie je očkovaných až 94 percent obyvateľov. Osýpky patria medzi typické detské choroby, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u detí vo veku okolo päť rokov, čiže zväčša ešte pred nástupom do školy. Niekedy však na osýpky ochorejú aj staršie deti alebo ľudia v dospelosti. Ide o vysoko nákazlivé infekčné ochorenie prejavujúce sa typickou kožnou vyrážkou, ktoré sa šíri kvapôčkovou cestou cez vzduch alebo priamym kontaktom a je vírusového pôvodu. U nás je povinné očkovanie v detskom veku od roku 1992.

V rámci komplikácii môžu osýpky sprevádzať najmä zápal pľúc, rôzne bakteriálne infekcie, ktoré sa dostanú do tela s oslabenou imunitou a tiež dochádza niekedy aj k encefalitíde, čiže zápalom v mozgu. Vírus totiž útočí priamo na imunitné bunky, prenikne do nich, dostane sa do lymfatického systému a odtiaľ sa dostane do celého tela. Štatistiky ukazujú, že až 95 percent zaočkovaných detí získava po očkovaní doživotnú imunitu. Stále je však určité riziko nákazy pre dospelých. Vo všeobecnosti sa osýpky u dospelých podobajú bežným príznakom, avšak sú tu väčšie riziká komplikácie poškodenia pečene, obličiek a srdca, takže najlepšou prevenciou je prekonanie osýpok v detstve alebo očkovanie.

(iri)

Foto zdroj: https://www.netmums.com/tag/health-conditions