Palestína nepovažuje USA za dôveryhodného sprostredkovateľa mierových rozhovorov s Izraelom

Palestína nepovažuje USA za dôveryhodného sprostredkovateľa mierových rozhovorov s Izraelom

Na stretnutie s ruským prezidentom Vladimírom Putinom pricestoval do Moskvy prezident palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás. Dva týždne pred jeho návštevou zavítal do ruskej metropoly aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Ruský prezident svojho palestínskeho náprotivka informoval o telefonáte s americkým prezidentom, ktorý sa týkal aj izraelsko-palestínskych vzťahov.

Putin pri tejto príležitosti zdôraznil hĺbku a kvalitu rusko-palestínskych väzieb a dodal, že treba na nich ešte viac popracovať.

„Situácia v regióne je ďaleko od toho, čo by sme chceli vidieť,“ povedal šéf Kremľa a dodal, že Rusko vždy podporovalo palestínsky ľud. Poznamenal, že k tejto téme viedol debatu aj s izraelským premiérom Netanjahuom.

Abbás uviedol, že vzhľadom na nedávne kroky Spojených štátov – predovšetkým uznanie Jeruzalema ako izraelského hlavného mesta – Palestína nepovažuje už viac Washington za dôveryhodného sprostredkovateľa mierových rozhovorov. Dodal, že v prípade ak sa USA chcú zúčastniť na mierovom procese, môžu tak urobiť, ale len ako súčasť širšej skupiny.

Konflikt medzi Izraelom a Palestínou bol témou vzájomného rozhovoru aj medzi egyptským prezidentom a americkým ministrom zahraničných vecí. Abdal Fattáh Sísí v tejto súvislosti vyjadril podporu Palestínčanom na vytvorenie samostatného štátu s hlavným mestom vo východnom Jeruzaleme.

Palestína tvrdí, že Izraelom okupovaný východný Jeruzalem je hlavným mestom budúceho nezávislého štátu. Izraelskí osadníci však v rozpore s rezolúciou OSN postupne anektujú mesto a jeho okolie k židovskému štátu.

Foto zdroj: https://sputniknews.com/politics/201611291047967451-putin-palestine-abbas/

(tom)