Palestína sa stala členom Interpolu

Medzinárodná policajná organizácia Interpol odsúhlasila, že jej novým členom sa stane Palestína. Tento krok podporila väčšina jeho členov na ich valnom zhromaždení v Pekingu. Urobili tak aj napriek silným výhradám zo strany Izraela.

Oficiálna internetová stránka Interpolu informovala, že prijatie Palestíny bolo “schválené viac ako dvojtretinovou väčšinou hlasov”. Za členstvo Palestíny v organizácii hlasovalo 75 štátov, proti bolo 25 krajín a 34 členských štátov sa hlasovania zdržalo. Okrem Palestíny pristúpili do združenia aj Šalamúnove ostrovy. Interpol tak v súčasnosti združuje celkovo 192 štátov sveta.

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí krátko pred hlasovaním priznalo, že vo svojom úsilí oddialiť prijatie Palestíny zlyhalo. Tel Aviv uviedol, že Palestína nemôže do Interpolu vstúpiť, pretože nie je štátom.

Pripomíname, že Valné zhromaždenie OSN v roku 2012 zmenilo Palestínskej samospráve status pozorovateľa na status “nečlenského štátu”. Tým istým štatútom disponuje aj Vatikán. Na základe tohto rozhodnutia môžu Palestínčania požiadať o členstvo v medzinárodných organizáciach.

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu už predtým argumentoval, že žiadosť o členstvo v Interpole je v rozpore s existujúcimi dohodami medzi Palestínou a Izraelom. Minister životného prostredia štátu Izrael označil snahy svojich susedov o členstvo v organizácii ako vyhlásenie diplomatickej vojny jeho krajine. Bývalá izraelská ministerka zahraničia Cipi Livniová vyhlásila, že rozhodnutie Interpolu je “zlou správou pre Izrael a taktiež zlou správou v rámci boja proti terorizmu”.

Jej palestinský náprotivok to označil za víťazstvo, ktoré bolo “možné dosiahnuť na základe väčšinového rozhodnutia členov Interpolu”. Rijád al-Malkí zdôraznil, že Palestínsky štát bude dodržiavať svoje záväzky a prispievať k boju proti kriminalite a taktiež sa bude zasadzovať za princíp právneho štátu.

Slovenský šéf rezortu diplomacie Miroslav Lajčák koncom apríla tohto roku podčiarkol záujem Slovenska o rozvoj bilaterálnych vzťahov a zintenzívnenie spolupráce s Palestínou, najmä pokiaľ ide o priame kontakty medzi podnikateľskými subjektmi, ale aj v cestovnom ruchu, kultúre či vzdelávaní …

Foto zdroj: http://www.cufi.org.uk/news/interpol-votes-in-state-of-palestine-as-full-member-raising-security-concerns/

(tom)