Palestínčania stále protestujú, izraelské sily ich naďalej “masakrujú”

Palestínčania stále protestujú, izraelské sily ich naďalej “masakrujú”

Palestínske protesty nezmiznú po tom, čo USA presťahovalo svoje veľvyslanectvo do Jeruzalema a izraelské sily pokračujú v masakrovaní demonštrantov,

“Myslím si, že masakry Izraela budú pokračovať, mierové protesty Palestínčanov budú pokračovať, bohužiaľ nevidím nijaké uznesenie,” povedal James Petras, profesor na dôchodku na Binghamtonskej univerzite v New Yorku. 

“Myslím, že toto je vzor, ​​ktorého budeme svedkami v ďalšom období s narastajúcim odporom Trumpa voči Iránu. Kto vie, ako to môže skončiť, ak nie regionálna vojna.”

James Petras prehovoril s RT v deň presídlenia amerického veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema – krok, ktorý podľa neho znamená “absolútne porušenie medzinárodného práva”. Poznamenal, že takýto postoj podporuje Európska únia a hlavné krajiny sveta.

Tento krok sa podľa Petrasa “považuje za ďalšiu z týchto ľubovoľných akcií neokonzervátorov vo Washingtone a medzi mocnou sionistickou lobbičkou, ktorá vtiahla Trumpa do nosa na každú záležitosť, ktorá ovplyvňuje Izrael”.

Marjorie Cohnová, profesorka emerita na  právnickej fakulte Thomas Jeffersonovej a bývalý prezident Národnej advokátskej spolku, súhlasí s tým, že násilie pravdepodobne nekončí v blízkej budúcnosti.

“Pochybujem, že palestínske protesty ubúdajú – a dokonca sa môžu zvýšiť – po výročí Nakba, najmä vo svetle otvorenia veľvyslanectva USA v Jeruzaleme,” povedala pre RT. Nakba. 15. máj,je deň, ktorý Palestínčania považujú za deň masového exodu zo svojej krajiny v dôsledku založenia Izraela.

Premiestnenie veľvyslanectva bude “slúžiť ako trvalá pripomienka nezákonnej okupácie, útlaku, vykorisťovania Palestínčanov Izraelom,” povedal Cohn.

Premiestnenie veľvyslanectva v pondelok vyvolalo protesty v Gaze, pričom izraelské jednotky zabili desiatky demonštrantov vrátane detí. Rovnako ako Petras, palestínska vláda označila stratu životov za  “masaker”  a vyzvala na medzinárodný zásah, aby zabránil viac úmrtí.