Paríž: Rothschildov bankár viťazom prvého kola prezidentských volieb

Paríž: Rothschildov bankár viťazom prvého kola prezidentských volieb

Proeurópsky centristický kandidát podporovaný hnutím Vpred (En Marche!) Emmanuel Macron a kandidátka pravicového antieurópskeho Národného Frontu (FN) Marine Le Penová, postúpili do druhého kola prezidentských volieb vo Francúzsku.

Macron získal 23,75 percent hlasov, zatiaľ čo jeho rivalka z FN skončila na druhom mieste s 21,53 percentami hlasov. Republikánsky kandidát (LR) Francois Fillon spolu s ľavicovým predstaviteľom Jeanom-Lucom Mélenchonom získali približne 20 percent hlasov

Zo zverejnených údajov tamojšieho ministerstva vnútra vyplýva, že severná a východná časť Francúzska podporovala viac Marine Le Penovú. Západné a juhozápadné Francúzsko vyjadrilo naopak svoje sympatie Emmanuelovi Macronovi.

Ten vo svojom nedeľňajšom víťaznom príhovore svojim priaznivcom povedal, že: “V priebehu jedného roka sme zmenili tvár francúzskej politiky.” Poďakoval tým, ktorí za neho hlasovali, ale aj svojim súperom Francoisovi Fillonovi a Benoitovi Hamonovi (Socialistická strana). Obaja politici vyzvali svojich voličov, aby v druhom kole prezidentských volieb poporili Macrona.

Francúzsky premiér Bernard Cazeneuve vyzval všetkých demokratov, aby v druhom kole hlasovali za Macrona.

Víťaz prvého kola volieb Emmanuel Macron je bývalý investičný bankár Rothschild & Cie Banque. Neskôr slúžil ako minister hospodárstva v socialistickej vláde prezidenta Francoisa Hollanda. Je podporovateľom Európskej únie a volá tiež po tom, aby Francúzsko zostalo v schengenskom priestore. Jeho cieľom je znížiť daň z príjmov právnických osôb, znížiť verejné výdavky o 60 miliárd eur a znížiť počet pracovných miest vo verejnom sektore o 120 000. Vyslovil sa tiež za reformu pracovných zákonov a tvrdší prístup k poberateľom dávok v nezamestnanosti, ktorí opakovane odmietali pracovné ponuky.

Marine Le Penová svojim priaznivcom v nedeľu odkázala, že odteraz sa môže konečne uskutočniť veľká debata o globalizácii. Povedala tiež, že oslobodí francúzsky ľud od “arogantných elít” a dodala, že v stávke je teraz “prežitie krajiny.”

Šéfka FN Marine Le Penová, je známa svojim kritickým postojom ohľadne franúzskeho členstva v EÚ. Jej názory viedli mnohých k obavám, že krajina bude nasledovať Spojené kráľovstvo s tzv. „Frexitom“. Le Penová však uviedla, že sa najprv bude snažiť revidovať francúzske podmienky v rámci EÚ a potom požiada o uskutočnenie referenda, ktoré by umožnilo ľuďom rozhodnúť sa, či chcú v bloku zotrvať. Povedala, že členstvo v EÚ zbavilo Francúzsko jeho autonómie v mnohých oblastiach vrátane prisťahovalectva, menovej a fiškálnej politiky. Rovnako sa zmieňuje aj o masovom prisťahovalectve, islamskom fundamentalizme a finančnej globalizácii.

Druhé kolo prezidentských volieb sa vo Francúzsku uskutoční 7. mája.

Foto zdroj:http://theduran.com/copying-hillary-clinton-now-frances-emmanuel-macron-claims-russias-target/

(tom)