Pavol Hammel: Netušil som, že hudba ma uživí

Pavol Hammel: Netušil som, že hudba ma uživí

Legendárna slovenská skupina Prúdy vydáva po prvýkrát v 50-ročnej histórii výberové CD. Výberovka Pavol Hammel a Prúdy „The Best Of“ obsahuje dvanásť najznámejších skladieb a jednu novú pieseň s názvom Víno, spev a ženy. Novinku má na konte autorská dvojica Pavol Hammel a Fero Griglák, text napísal Boris Filan. V deň predstavenia albumu a zároveň narodenín protagonistu Pavla Hammela sme s ním prehodili pár viet.

Ako ste prijali informáciu, že Prúdy budú mať svoju úplne prvú  výberovku hitov?

Veľmi dobre, pretože ja som ju neprijal, ja som ju vytvoril. Osobne som to vymyslel, posunul, zrealizoval pomocou zúčastnených, takže som iniciátor. Myslím si, že to skvele prijali aj ostatní členovia, lebo nahrávanie bolo perfektné a rýchle.

Výber piesní ste robili ako?

Demokraticky. Chlapci si mohli povedať, čo chceli a ja som vybral. Nachádza sa tam dvanásť „starých“ pesničiek, čo bol trochu problém, lebo ja už podobnú výberovku mám, no a jedna novinka. Snažil som sa obísť piesne, ktoré sme robili s Mariánom Vargom, ale sú tam, samozrejme, Zvonky, zvoňte. Museli tam byť hity ako Kamalásky, Medulienka, Cirkus leto a podobne. Nahrali sme to s originál ešte žijúcimi muzikantmi – ako starý kameň pyramídy Fedor Frešo,  Fero Griglák z druhého obdobia z roku 1970. Vekový priemer nám kazia ďalší dvaja, ale vydržíme to – Peter Preložník a trvám na tom, že bubeník musí byť mladý, tak je tam Igor Teo Skovay.

Niekedy je príjemné omladiť kapelu novou krvou, nie?
Tomu som sa nikdy nebránil, vlastne to tak fungovalo stále. Názov Prúdy, to už bola dlho len fiktívna záležitosť, ochranná známka niečoho. Vždy som sa snažil zohnať najlepších muzikantov, akí tu boli a boli ochotní hrať so mnou pod značkou Prúdy. A bolo v tom stále niečo mladé, stačí, keď ja som starý.

Nie každý je taký prístupný, mnohí muzikanti si myslia, že ich generácia je to najlepšie, čo tu je…

Myslieť si to môžu, ale ostanú na smetisku dejín. Aj my sme najlepší, ale máme dvoch mladých.

Aj ste si zaregistrovali na úradoch značku Prúdy?

Samozrejme, aby som nedopadol ako Modus.

Na hudbu ste sa príliš v mladosti nespoliehali, keď ste vyštudovali náročnú vysokú školu – právo.

Ani vo sme som netušil, že hudba by ma mohla celý život živiť. Veril som, dúfal som, no v 60. rokoch človek nemohol tušiť nič, a keď prišli vojská Varšavskej zmluvy, tak sme neverili už vôbec ničomu. Viera spojená s túžbou napokon zvíťazili a nebola to náhoda.

Vaše piesne rezonujú aj u mladých. Sám vidíte na koncertoch, ako si spievajú s vami, Medulienka a ZRPŠ doslova zľudoveli…

Keď sme tie piesne tvorili, nevedeli sme, že vznikajú piliere československej populárnej hudby – nehanbím sa to takto nazvať. Dokonca, keď Marián Varga opustil Prúdy, založil rovnako úspešnú formáciu Collegium musicum, čo znamená, že sme museli byť dobrí. Iné vysvetlenie na to nemám.

Pred niekoľkými dňami ste mali narodeniny. Vzhľadom na vašu telesnú i duševnú kondíciu môžeme prezradiť,  že máte neuveriteľných 69 rokov. Chystáte špeciálnu oslavu?

Nie, nie sú to žiadne okrúhliny, skôr na budúci rok tomu budem venovať pozornosť. Chystáme jedno veľké česko-slovenské  turné, ktoré vyvrcholí 9. decembra 2018 v bratislavskej Športovej hale na Pasienkoch. Nenechám sa oslavovať ostatnými, budem spievať najviac ja sám, ale príde napríklad aj Gábor Presser z maďarskej kapely  Omega. Hrať budú dve kapely – jedna unplugged a druhá Prúdy, tak to mám premyslené. Som rád, že funguje spätná väzba, ľudia chodia na moje koncerty, inak by som sa na to vykašľal.

Na Vianoce sa tešíte?
Áno, idem do Egypta, veď napokon Ježiško sa nenarodil do snehu.  Rezorty sú tam skvele vybavené, tak verím, že nebude problém ani s vianočným menu.

(olv)

Foto: Anna Olvecká pre NN