Pavol Horváth: Živá voda prišla ako vnuknutie zhora

Pavol Horváth: Živá voda prišla ako vnuknutie zhora

Pavol “Paľo” Horváth je slovenský basgitarista, ktorý je známy z prvej zostavy skupiny Tublatanka, s ktorou  nahral  päť  štúdiových albumov. Zo skupiny odišiel v roku 1993. V roku 1996 sa podieľal ako spevák na štúdiovom projekte Magma spolu s Peci Uherčíkom a Ferom Griglákom. Na takmer štvrťstoročie sa upísal počítačom, no láska k muzike zvíťazila.

Po odchode z Tublatanky ste sa na dlhé roky vytratili z hudobnej scény a v minulom roku ste sa vrátili s projektom Živá voda, čo médiá označili za návrat storočia, čo si o tom myslíte?

Vôbec sa nečudujem, že sa o tom vyjadrujú takto superlatívne, pretože čas, ktorý som bol mimo, bol naozaj dlhý – takmer štvrťstoročie. Ak sa človek takto dlho neobjaví na javisku, nečudo, že médiá i ľudia volia podobné prívlastky, ktoré to však celkom nevystihujú, ale nech sa páči.

Rozprávame sa doslova pár minút po znovuobnovení udeľovania cien Zväzu autorov a interpretov. Ako vnímate, že opäť sa rozdávali ceny?

Mám hlboký vzťah k celému zväzu, bol to porevolučný nápad Martina Sarvaša a skvelý. Hodnotné zoskupenie, ktoré tu má význam a treba v práci pokračovať. Som si istý, že tieto ceny treba udeľovať a prospeje to celej slovenskej hudbe. Nielen medziľudsky, ale aj v rámci kvality hudby a produkcie.

Tublatanka: Loď do neznáma

https://www.youtube.com/watch?v=KQ6BlxXHqDc

Vrátili ste sa vo veľkom štýle – obnovené ocenenia a hneď ste spevákom roka…

Myslím si, že spievam dobre, pardon – výborne. Cenu som dostal právom, nejde len o hlas, ale aj počin.

Váš predchádzajúci projekt MAGMA, kde účinkoval aj Fero Griglák sa vlastne pretransformoval na projekt Živá Voda, kde spoluúčinkujete s Pecim Uherčíkom, Igorom Skovayom. Ako a prečo Živá voda?

Názov prišiel ako vnuknutie „zhora“, keď som sa zamýšľal, ako najlepšie vyjadriť názov tohto počinu v tomto veku, v tejto zostave. Živá voda vyjadruje   dve polohy – jednak je živou vodou pre nás muzikantov, ale čo je dôležitejšie – je to živá voda aj pre publikum. Vidieť po rokoch túto produkciu, ktorá verím, ešte zaznie medzi ľuďmi, aby im dodala silu a dobrú náladu.

Projekt MAGMA

https://www.youtube.com/watch?v=LjcyXJXkedc

Aký bol návrat po toľkých rokoch? V Tublatanke bol Maťo Ďurinda uznávaný ako skvelý spevák, ale mnoho fanúšikov si už vtedy myslelo, že by ste mali viac spievať…

Mňa  teší, že energia, ktorú som v sebe znovuobjavil, je prijatá poslucháčmi, o to je ten návrat príjemnejší. Mám radosť nielen z robenia hudby, ale aj z energie, ktorá sa hudbou dá odovzdať. Hudbu robím pre radosť pre seba, pre ľudí, ktorých táto hudba poteší a samozrejme oživí. Žijeme v dobe, v ktorej je dobré oživiť niektoré veci, ktoré oživiť treba a nech si to každý vysvetlí ako chce.

Počúvate súčasnú slovenskú hudbu, kto vás zaujal?

Nepovažujem sa za experta v tejto otázke, ale keď sme vyberali predkapelu, bolo to veľmi náročné a tu by som rád vyzdvihol skupinu ACES. Čas ukázal, že sme si vybrali dobre, lebo kapela získala ocenenie  Objav roka, tak ma teší, že sme objavili objav…

(olv)

Foto: René Miko