Pchjongjang tvrdí, že jadrové zbrane nepotrebuje. Chce však garanciu bezpečnosti

Severná Kórea uviedla, že nemá žiadny dôvod vlastniť jadrové zbrane, ak jej bude garantovaná bezpečnosť. Pchjongjang tiež prisľúbil, že zmrazí svoje aktivity ohľadne nukleárnych zbraní, ak bude mať možnosť priamo rokovať so Spojenými štátmi.

Oba štáty Kórejského polostrova súhlasili s dvojstranným dialógom, ktorý je naplánovaný na budúci mesiac. Vyhlásil to poradca juhokórejského prezidenta Mun Če-ina. Očakáva sa, že dialógu sa priamo zúčastnia najvyšší predstavitelia oboch štátov.

Rokovania budú prebiehať v demilitarizovanej zóne v obci Panmundžom, ktorá sa nachádza 53 kilometrov severne od Soulu.

„Juh a sever sa dohodli na vytvorení horúcej linky medzi ich lídrami, ktorá umožní bližšie konzultácie v rámci snáh o znížení vojenského napätia. Zároveň súhlasili s uskutočnením prvého telefonického rozhovoru pred konaním tretieho samitu Juh-Sever,“ vyhlásil bezpečnostný poradca Čchong Ui-jong.

Ako sme už informovali v predchádzajúcom článku, severokórejský vodca Kim Čong-un sa v pondelok stretol s juhokórejskou delegáciou. Počas stretnutia vyjadril záujem na zjednotení Kórejského polostrova.

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson sa nedávno vyjadril, že Washington je otvorený rozhovorom s Pchjongjangom. Dodal však, že Spojené štáty budú aj naďalej tlačiť na severokórejský režim dôrazným spôsobom.

USA na druhej strane odmietajú návrh Moskvy a Pekingu o dvojitom zmrazení, ktorého cieľom je, že Washington a jeho spojenci ukončia v oblasti Kórejského polostrova vojenské cvičenia výmenou za to, že Pchjongjang pozastaví svoj jadrový a raketový program.

Foto zdroj: https://www.express.co.uk/news/world/847546/North-Korea-news-missile-vs-USA-Japan-latest-updates-LIVE-Trump

(tom)