Peking v rámci obchodovania s ropou zvyšuje úsilie platiť za túto surovinu domácou menou

Peking v rámci obchodovania s ropou zvyšuje úsilie platiť za túto surovinu domácou menou

Čína je v rámci úsilia zvýšiť vplyv svojej meny vo svete a znížiť dominantné postavenie amerického dolára pripravená spustiť obchodovanie s ropou, za ktoré sa bude platiť jüanmi.

Plné implementovanie obchodovania petro-jüanmi sa očakáva v druhej polovici tohto roka. Miestne regulačné orgány požiadali niekoľko finančných inštitúcií, aby sa ohľadne obchodovania s ropou pripravili na oceňovanie jüanmi

Špekuluje sa, že Čína by mohla začať testovať platby v domácej mene za ropu, ktorá sa dováža z Ruska a Angoly.

Čínsky plán je ešte v počiatočnej fáze a predstavitelia niektorých čínskych ropných spoločností sa agentúre Reuters zmienili, že o týchto plánoch zatiaľ nevedia.

V Šanghaji však bolo koncom marca spustené termínové obchodovania s ropou, v rámci ktorého sa bude platiť čínskou menou. Spustenie petro-jüanu znamená môže znamenať silný úder pre americký dolár, ktorý je v rámci obchodovania s ropu v súčasnosti dominantnou menou.

Čína je v súčasnosti najväčším spotrebiteľom ropy vo svete. Z uvedeného dôvodu sa očakáva, že platby v jüanoch by mohli mať obrovský vplyv na globálny obchod s ropou. Podľa expertov to zároveň podporí nárast vplyvu čínskej meny vo svete na úkor doláru.

V roku 2017 prekonala Čína v dovoze ropy Spojené štáty, ktoré boli doteraz jej najväčším importérom.

Národné Noviny sa domnievajú, že silná alternatívna mena v globálnom obchode povedie v konečnom dôsledku k významnému oslabeniu vplyvu amerického dolára vo svete …

(tom)

Foto zdroj: https://www.rt.com/business/422776-trade-war-petro-yuan/