Pellegrini počas návštevy Bruselu odmietol utečenecké kvóty. V sídle NATO vyhlásil, že Slovensko na východné hranice Aliancie vyšle vojakov

Slovenský premiér Peter Pellegrini počas svojej návštevy Bruselu 12. apríla zavítal do sídla Európskej komisie a Severoatlantickej aliancie.

Na stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom diskutoval o posilnení vzájomnej spolupráce vo vojenskej oblasti. Pri tejto príležitosti vyjadril záujem Slovenska o zvýšení finančných prostriedkov v rámci zbrojenia. Zámerom je dosiahnuť cieľ – vynaložiť 2 percentá hrubého domáceho produktu na zbrojenie, čo Aliancia svojim členským štátom odporúča.

„Informoval som pána generálneho tajomníka o našich plánoch navyšovať obranné výdavky, tak ako sme to svojim spojencom sľúbili, a to dosiahnuť do roku 2020 výdavky na hranici 1,6 percenta HDP a hranicu dve percentá dosiahnuť v roku 2024,“ oznámil predseda vlády.

Pellegrini v sídle vojenskej Aliancie potvrdil záväzok Slovenska pokračovať v misiách NATO v Afganistane a Iraku. Vyhlásil tiež, že slovenská vláda vyšle k 15. júlu do Lotyšska 152 vojakov, ktorí sa zúčastnia „podpory kolektívnej obrany východnej hranice NATO“.

Stoltenberg pri tejto príležitosti poďakoval za slovenský príspevok v rámci spoločnej obrannej politiky Aliancie.

Pellegrini sa potom neskôr v Bruseli stretol aj s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claude Junckerom a šéfom Európskej rady Donaldom Tuskom. Junckerovi povedal, že nová slovenská vláda nebude meniť svoju doterajšiu pozíciu ohľadne odmietania utečeneckým kvót. Zdôraznil však, že Slovensko chce pri riešení migračnej krízy zohrávať konštruktívnu úlohu.

Šéf Eurokomisie na stretnutí s novým slovenským premiérom zdôraznil význam Slovenska v rámci únie. „Slovensko nie je len krajinou kdesi na okraji, ako sa to niekedy interpretuje. Je to krajina s bohatou históriou,“ uviedol Juncker.

(tom)

Foto zdroj: https://www.cas.sk/clanok/680704/pellegrini-ma-v-otazke-migracie-jasno-toto-slovensko-odmieta/