Pentagon bráni zverejneniu citlivých dát o pokroku v Afganistane

Pentagon bráni zverejneniu citlivých dát o pokroku v Afganistane

Úrad Špeciálneho generálneho inšpektora pre obnovu Afganistane (SIGAR) plánoval uverejniť štvrťročnú správu, ktorá obsahuje neutajované informácie o rozlohe území, ktoré sú pod kontrolou Talibanu alebo afganskej vlády.

Americké ministerstvo obrany však prišlo s požiadavkou, aby uvedené informácie neboli zverejnené.

„V podstate sa ma môžete spýtať na takmer akúkoľvek otázku a ja budem musieť odpovedať, že táto informácia je tajná alebo nezverejniteľná,“ povedal šéf SIGAR John Sopko pre agentúru Reuters. Ako dodal, Pentagon mu uvedený krok zdôvodnil, avšak bližšie podrobnosti nešpecifikoval. Poznamenal, že rozhodnutie môže viesť niektorých ľudí k záveru, že zadržiavanie informácií súvisí s pomalým pokrokom, čo podľa neho nemusí byť nevyhnutne pravda.

Medzitým však Pentagon poukázal na to, kto je skutočne zodpovedný za rozhodnutie obmedziť zverejnenie citlivých informácií verejnosti. Podľa ministerstva tento krok je iniciatívou vojenskej misia NATO v Afganistane, ktorá funguje po názvom Resolute Support. Pripomíname, že súčasťou tejto operácie koalície pod vedením Severoatlantickej aliancie sú aj slovenskí vojaci.

Utajenie informácií prichádza po tom, čo americké jednotky v Afganistane zabránili zverejneniu informácií, ktoré sa týkali počtu afganských vojakov, údajov o ich úmrtiach a iných nehodách v súvislosti s tamojším konfliktom. Američania to zdôvodňujú tým, že príslušné dáta patria vláde v Kábule, ktorá si neželá ich zverejnenie.

Predpokladáme, že zlyhanie americkej armády a misie NATO pri riešení konfliktu je skutočným dôvodom, prečo sa Pentagon obáva zverejnenia uvedených informácií.

Foto zdroj: https://www.rt.com/usa/417374-us-bans-afghanistan-data/

(tom)