Peter Sagan – zázračný „chlapec“ zo Žiliny

Cesta k trojnásobnému, bez prerušenia za sebou nasledujúcemu víťazstvu v Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike môže mať rôzne začiatky. Prvým a podstatným aspektom každého úspechu v akomkoľvek športe je to, že človek musí pociťovať k danému športu absolútnu oddanosť a byť preň totálne zapálený.

Musí byť zapálený až tak, že je ochotný podriadiť všetko ostatné práve tej svojej – možno niekde v začiatkoch – záľube, ktorá sa neskôr mení na športovú vášeň s pocitom naplnenia. Teda musí donútiť najskôr vlastnú hlavu, aby presvedčila telo, že vládze aj vtedy, kedy sa telo bráni. Že zvládne ešte viac, že vydrží dlhšie, že to skrátka dokáže. Vyžaduje si to prísnosť voči samému sebe a tvrdú disciplínu, tiež schopnosť nepoľaviť, neustúpiť svalovici či vrtochom počasia. Mať cieľ a ísť mu v ústrety.

Toto všetko nepochybne „chlapec“ či dnes mladý muž zo Žiliny – Peter Sagan má. Jeho neodbytná vytrvalosť a ochota drieť v sedle bicykla sa mu zúročuje úspechmi. Až po trojnásobný titul majstra sveta v cestnej cyklistike, spomedzi ostatných trojnásobných majstrov najmladším v histórii tohto športu. Športová verejnosť pozná jeho cyklistické výkony, ale čo sa za nimi ukrýva? Je to len o drine?

Možno sa príbeh o nadanom cyklistovi začal písať vtedy, keď objavil radosť z bicyklovania niekedy v detstve. Keď mu tento dopravný prostriedok natoľko učaroval a dal mu pocit voľnosti a ďalších možností až tak, že dokonca spával s bicyklom pri svojej posteli, ako raz prezradil v istom rozhovore.

Napriek tomu, že je svetoznámy, titulovaný víťazstvami, zachoval si nefalšovanú skromnosť a blýskajúce fotoaparáty ho len tak nevyvedú z miery. „Je to jedno, neviem, či sa niečo zmení vo svete,“ povedal skromne Sagan v rozhovore pre RTVS tesne po získaní svojho tretieho titulu majstra sveta, ale dal najavo aj radosť. Nezabudol ani v momente historického úspechu na členov svojho tímu i fanúšikov a s úsmevom dodal, mädliac si ruky: „Zase sme ukázali, ako sa jazdí vo svete.“

(kat)

Foto zdroj: Nový čas,jpg