Petra Vlhová a biatlonová štafeta na piatom mieste: pre biatlonistky to bol historický úspech!

V olympijskom areáli Alpensia biatlonistky dnes zavŕšili svoj olympijský program štafetou. Na štart sa postavilo 18 štafiet. Naše družstvo k favoritom síce nepatrilo, ale dosiahlo výborný výsledok.

V prvej etape Paulína Fialková tento raz perfektne zvládla streľbu. Dobíjala iba raz v úvodnej streľbe. V hustom snežení, s vetrom a slabším mrazom sa zaradila do vedúcej skupiny a štafetu odovzdávala na sľubnom štvrtom mieste.

Na druhom úseku nastúpila naša najväčšia nádej – Anastasia Kuzminová. Na prvej streleckej položke veľa problémov nemala, bežala veľmi rýchlo a onedlho sa prepracovala na prvé miesto a dokonca viedla štvrť minúty pred Nórkou Eckhoffovou. Ale streľba stojmo jej nevyšla. Vietor sa zdvihol, Nasťa urobila „klasickú“ pauzu, dlhšie mierila, ale aj tak netrafila a musela absolvovať jeden trestný okruh.

Zo strelnice síce odchádzala ako ôsma, ale zasa perfektne bežala a štafetu Terézii Poliakovej odovzdávala už ako tretia so 16-sekundovou stratou za vedúcimi Fínkami. Poliaková to zvládla bravúrne: dobre bežala aj strieľala a štafetu odovzdávala tiež ako tretia s takmer rovnakým zaostávaním – iba 14 sekúnd.

Na záverečnom úseku si celkom dobre počínala aj Ivona Fialková, nemala veľké problémy so streľbou, avšak bežala trochu pomalšie. Naopak, jeden zo svojich najlepších výkonov predviedla legendárna Bieloruska Darja Domračevová, ktorá priniesla svojmu družstvu zlato. Fialková dobíjala dvakrát na štvrtý terč a dobehla ako piata so stratou 23,3 sekundy. Škoda tej medaily, ale aj tak slovenské družstvo dosiahlo svoj najlepší výsledok v histórii!

Podobne sa darilo aj slovenským reprezentantkám v zjazdovom lyžovaní. Petra Vlhová obsadila vynikajúce 5. miesto v superkombinácii žien! Od bronzu ju delilo iba 0,65 sekundy.  Po zjazde síce bola na 13. mieste, no druhým najlepším slalomovým kolom preskočila osem priečok. Ďalšia naša reprezentantka Barbara Kantorová skončila celkovo osemnásta.