Petra Vlhová – naša nádej na blížiacej sa zimnej olympiáde

Petra Vlhová – naša nádej na blížiacej sa zimnej olympiáde

Petra Vlhová, ktorá lyžuje od troch rokov a údajne hneď v prvých pretekoch bola tretia, si nevie predstaviť svoj život bez lyží: „Neustále som ako dieťa bola na lyžiach.“ Rovnako si nevie predstaviť lyžovanie bez prilby, z čoho by si mohli vziať príklad aj dovolenkoví lyžiari a nepodceňovali nebezpečenstvo úrazu hlavy. Akoby lyže patrili k nej odjakživa. Tu iste zohral podstatnú úlohu jej otec, ktorý ju mal k tomuto športu priviesť.

Záleží na prvom kontakte. Ak spôsob, akým vás niekto niečo učí a vedie vás k tomu nie je príjemný, určite len ťažko k danej činnosti priľnete. Najmä pre deti je veľmi dôležité, ak ich vedia pochváliť, povzbudiť i v čase nezdaru, aby nezatrpkli a nestopla sa v nich chuť pokračovať. Tu je asi aj zdroj Vlhovej talentu – rodina, podstatné a „výživné podhubie“, ktoré pripravilo pôdu na to, aby si Vlhovej talent začal písať vlastný príbeh a mohol rásť.

Odmenou sú jej nielen úspechy, ale aj život v čiastočnom luxuse, ktorý je pre jej rovesníčky zväčša vzdialený, ale sotva dokáže kopenzovať námahu, ktorú športovkyňa počas sezóny musí podstúpiť, aby bola úspešná. Vlhová si užíva svoje úspechy aj s ovocím v podobe kvalitného vozidla, cestovania i koníčkov, akým je napríklad aj jazda na motorke. Práve tej pripisuje aj podiel na úspechoch. „Spevneli mi nohy, svalstvo, zvládam lepšie rovnováhu.“ Šport oceňuje aj v bežnom živote, podľa nej ju naučil odbúrať stres a zvládať ho: „Šport mi dal veľa. Pred maturitou som sa vďaka skúsenostiam z pretekov napríklad menej stresovala,“ hovorí.

Aké sú jej méty? „Ciele sú vždy najvyššie,“ vraví, ale v týchto slovách netreba vidieť neskromnosť. Skôr odhodlanie a dávku sebadôvery, základ každého úspešného športovca. Ak by sa mala vopred uspokojiť „iba“ s účasťou bez cieľa, určite by to ovplyvnilo jej výkon. Veď napokon sa hovorí, že všetko je v hlave.

Čo našu mladú lyžiarsku hviezdu čaká? Dúfajme aj za ňu, že naplnenie stanovených cieľov a nepochybne zimné olympijské hry 2018, odkiaľ by chcela zlato. Petra je nepochybne naším najhorúcejším želiezkom v ohni, treba jej držať palce, aby to železo pretavila na čo najcennejší kov na stupni víťazov.

Foto zdroj: sport.aktuality.sk

(kat)