Platiť Británii za Brexit alebo neplatiť?

Platiť Británii za Brexit alebo neplatiť?

Ak bude plán britských ministrov úspešný, tak miesto toho, aby Británia v rámci odchodu z bloku platila EÚ, bude musieť Únia zaplatiť Spojenému kráľovstvu. Podľa britského denníka Telegraph ministri pracujú na spôsobe, aby Európska únia zaplatila Londýnu finančné prostriedky z toho dôvodu, že niektoré z britských finančných aktív sú v súčasnosti v bruselskej pokladnici. “Je to niečo ako keď opúšťate posilňovňu alebo klub. Nemusíte naďalej platiť za ostatných ľudí využívaním zariadenia potom, čo odídete, píše euroskeptický denník.

Oficiálne odhady naznačujú, že britské fondy, ktoré sa nachádzajú v Európskej investičnej banke majú hodnotu okolo 9 miliárd libier. Ďalšia analýza o ktorej sa zmienil Telegraph hovorí o ďalších 14 miliardách libier v rámci nehnuteľností, vrátane budov veľvyslanectva, hotovosti a investícií, ktoré by mali byť vrátené. Európa je však presvedčená, že Británia dlhuje okolo 50 miliárd libier nesplatených príspevkov a penzijných záväzkov.

„K tejto záležitosti môžem uviesť jeden precedens: Mnohí si spomeniete na Fontainebleauov summit v roku 1984, na ktorom pani Thatcherová povedala, že chce svoje peniaze späť, a myslím si, že to je presne to, čo dostaneme,” povedal v tejto súvislosti britský minister zahraničia Boris Johnson.

Brusel hovorí, že Spojené kráľovstvo a Európska únia nemusia v tejto otázke dosiahnuť konsenzus, keď rokovania o Brexite ešte len začali. Riaditeľ think-tanku Open Europe, Henry Newman sa k tejto téme vyjadril, že ”Theresa Mayová prijala oprávnene zásadu, že svoje nesplatené záväzky by mali uhradiť obe strany.” Zároveň dodal, že nech je britským premiérom ktokoľvek, nemôže na začiatku rokovaní súhlasiť s podpisom pod prázdny šek.

Bývalý vodca britskej konzervatívnej strany Duncan Smith povedal, že EÚ má povinnosť zaplatiť Spojenému kráľovstvu, nakoľko hodnota investícii, ktoré Londýn za ostatných 40 rokov do Únie investoval podľa neho dosahuje pol bilióna libier.

Uviedol, že”máme práva duševného vlastníctva, fyzické investície do budov, peňazí v Európskej investičnej banke. Vlastníme kus EÚ a nedlžíme žiadne peniaze.”

Podvýbor finančných záležitostí EÚ snemovne Lordov (horná komora britského parlamentu) minulý mesiac rozhodol, že ​​neexistuje žiadna zákonná povinnosť, ktorá by Britániu nútila po Brexite platiť Bruselu.

Foto zdroj: http: http://cn.businessoffashion.com/2016/06/what-you-may-have-missed-this-week-7-2.html

(tom)