Po dramatickom zápase s Lotyšskom naše florbalistky piate na MS žien 2017

V dňoch 1. až 9. 12. 2017 hostila bratislavská Aréna Ondreja Nepelu 11. Majstrovstvá sveta žien vo florbale. Našim florbalistkám sa podarilo obsadiť piate miesto a posunúť sa do elitnej osmičky. Doteraz ich najväčším úspechom bola ôsma priečka. Ide teda o historicky prelomové umiestnenie, ktoré mohlo byť možno aj lepšie, keby naše florbalistlky po výhrach nad Singapurom (12:2), Nórskom (7:4), Austráliou (21:1), Nemeckom (7:3) a Estónskom (10:3) neprehrali s Fínskom (6:2). Boj o piate miesto absolvovali v sobotu 9.12. 2017 s Lotyšskom, ktoré si chcelo piatu priečku obhájiť z minuloročných MS.

Lotyšské súperky sú známe silnými a nebezpečnými brejkmi (rýchly útok s využitím prihrávok), ale naša brankárka tieto lotyšské výpady ustála a podržala tím. Začiatok hry bol na pohľad rozpačitý, akoby ani jedna strana nechcela ukázať svoje taktiky boja. Naše hráčky vedeli, že ide „o veľa“ a dbali na väčšiu kontrolu zápasu, viac boli na loptičke  a hrali ofenzívnejší štýl, s častými útokmi a využitím prihrávok a striel na bránku súperiek. Oplatilo sa, po prvej tretine viedli naše florbalistky 2:0.

Povzbudené úspechom trochu poľavili v druhej tretine, kedy hrali viac staticky a prenechali iniciatívu Lotyškám. Hra Sloveniek bola viac defenzívna, pomalšia a uvoľnenejšia, čo využili súperky a dali svoj prvý gól. Rovnako tréner slovenského tímu Michal Jedlička nebol s hrou svojich zvereniek počas tejto tretiny celkom spokojný, počet striel nebol taký vysoký, ako by si želal. Naše florbalistky mali dve presilovky, plno nevyužitých šancí, pekné nahrávky, ale ich zakončenia boli slabé. „Druhá třetina se nepovedla, holky byly zbrklí,“ povedal tréner.

Tretia tretina sa zdramatizovala u oboch tímov. Zápas nabral na otáčkach, naše hráčky zvýšili stav vo svoj prospech na 3:1, Lotyšky takmer vzápätí opätovali gól a upravili stav na 3:2 a čoskoro vyrovnali na 3:3. To už atmosféra v Aréne vrela medzi fanúšikmi oboch tímov. Stavy sa menili ako počasie v apríli. Pre Slovenky 4:3, v minúte a 20 sekúnd do konca zvýšili na 5:3, no už v 19. sekunde do konca dotiahli Lotyšky na 5:4. Posledný gól v 14. sekunde do konca dala Ferenčíková a Slovenky vyhrali napokon 6:4 a získali piate miesto na MS 2017.

Za najlepšiu hráčku slovenského tímu bola označená kapitánka Lucia Košturiaková, ktorá zároveň oznámila pauzu na jeden rok a možné predbežné ukončenie florbalovej kariéry. Najdôležitejšie góly si pripísala Paulína Hudáková, ktorá sa stala rekordérkou v produktivite počas MS. Zásluhu na piatom umiestnení má nepochybne aj tréner Jedlička, ktorý vychytal chyby hráčok, odstránil nedostatky počas tréningov, zjednotil ich hru do tímovej spolupráce a vylepšil ich celkovú stratégiu.