Po stroskotaných rokovaniach s ČSSD o novej vláde, chce Babiš so sociálnymi demokratmi opäť rokovať

Po stroskotaných rokovaniach s ČSSD o novej vláde, chce Babiš so sociálnymi demokratmi opäť rokovať

Predsedovi ANO a zároveň premiérovi v demisii Andrejovi Babišovi sa v Českej republike stále nedarí zostaviť vládu, ktorá by získala v parlamente podporu.

Minulý týždeň stroskotali rozhovory medzi hnutím ANO a sociálnymi demokratmi (ČSSD). Dôvodom je predovšetkým kauza Čapí hnízdo v rámci ktorého je voči ministerskému predsedovi vedené trestné stíhanie. Sociálni demokrati totiž odmietajú, aby v prípade ich účasti na vláde bol šéfom kabinetu Andrej Babiš.

Predstavitelia ČSSD si navyše nárokujú kreslá ministerstva financií a vnútra, ktoré im zatiaľ predseda ANO nechce prenechať. Babiš v tejto súvislosti nevylúčil aj možnosť konania predčasných volieb.

Predseda českej vlády informoval 10. apríla o stave rokovaní prezidenta Miloša Zemana, ktorý ho po druhý krát poveril rokovaniami o zostavení vlády. Zeman mu na Pražskom hrade odporučil, aby o vytvorení novej vlády viedol rokovania s Komunistickou stranou Čiech a Moravy (KSČM) a antimigračnou stranou Sloboda a priama demokracia (SPD).

Babiš však napriek tomu chce, aby v jeho vláde boli sociálni demokrati. Kabinet by mohli v takom prípade tolerovať komunisti.

O dôvodoch snahy dostať do vlády za každú cenu ČSSD chce predseda ANO hovoriť s prezidentom v nedeľu.

Šéf SPD Tomio Okamura ešte 12. apríla naznačil, že dohoda o vláde za účasti ANO s podporou SPD a KSČM je blízko. Vo štvrtok večer však vedenie Babišovej strany odporučilo vrátiť sa k rokovaniam so sociálnymi demokratmi.

(tom)

Foto zdroj: http://www.todayonline.com/world/czech-pm-babis-says-government-communists-far-right-last-resort