Podľa Ankary, EÚ by mala Turecku ďakovať za ochranu pred teroristami

Brusel by mal byť Ankare vďačný za to, že Turecko zamedzilo vstupu teroristov do Európskej únie. Vyhlásil turecký premiér po kritike zo strany eurobloku voči tureckému postupu proti kurdským skupinám v Sýrii.

Binali Yildirim povedal, že Európska únia by pravdepodobne čelila vážnym problémom, ak by Turecko nezabránilo migrantom vstúpiť na územie Európy.

„EÚ musí byť za to všetko vďačná Turecku,“ vyhlásil turecký ministerský predseda. V tejto súvislosti doplnil, že jeho krajina bráni vstupu teroristom, ktorí sa vydávajú za žiadateľov o azyl.

Yildirim taktiež odmietol kritiku tureckej vojenskej ofenzívy proti kurdským regiónom na severe Sýrii. Povedal, že politika jeho vlády sa zameriava na ochranu Severoatlantickej aliancie.

„Naše hranice sú hranice NATO. Chráňme hranice NATO,“ povedal v rozhovore pre Hayat TV.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan predtým kritizoval Severoatlantickú alianciu za to, že nepodporila tureckú kampaň v boji proti terorizmu. Upozornil, že Turecko bojuje proti teroristickej hrozbe bez podpory svojich spojencov.

Podpredseda tureckej vlády Bekir Bozdag koncom marca podrobil kritike Francúzsko za to, že Paríž sa zaviazal podporiť kurdské sily pôsobiace v severovýchode Sýrie. Dodal, že francúzska iniciatíva je aktom „otvorenej podpory terorizmu“.

Turecká vojenská operácie pod názvom Olivová ratolesť zvyšuje napätie v značne naštrbených vzťahoch medzi Tureckom a Európskou úniou, v čase keď sa Ankara naďalej nezmyselne usiluje o členstvo v eurobloku.

(tom)

Foto zdroj: https://sputniknews.com/middleeast/201708081056283657-syrian-refugees-turkey/