Podpredseda AfD: Krym patrí Rusku

Podpredseda euroskeptickej nemeckej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Alexander Gauland sa vyslovil za konečné uznanie Krymu ako súčasti Ruska. Podľa jeho názoru sa polostrov už nikdy nevráti k Ukrajine.

„Krym sa nikdy nevráti na Ukrajinu. Sankcie nič neurobia,“ povedal Gauland v rozhovore pre noviny z mediálneho domu Funke. „Rusko je v Európe veľmocou, musíme ho integrovať do európskeho poriadku. Je nevyhnutné ukončiť opozíciu voči Rusku. Konflikt s NATO musí skončiť,“ povedal podpredseda AfD. Alternatíva pre Nemecko, ktorá existuje od roku 2013, sa už dávno usiluje o normalizáciu vzťahov s Ruskom. Podľa najnovších prieskumov má 8 percentnú podporu pri nadchádzajúcich voľbách do Bundestagu.

Gaulandovo vyhlásenie, ktorý je jednotkou AfD pri vo voľbách do Bundestagu, je ďalším hlasom v diskusii o nemeckej politike voči Rusku, ktorú spustil začiatkom augusta šéf FDP Christian Lindner. Ten je presvedčený, že Západ by mal prezidentovi Vladimírovi Putinovi predložiť návrhy, ktoré mu umožnia zmeniť jeho súčasnú politiku „bez straty tváre“. Podľa politiky FDP bude situácia na Kryme „zatiaľ považovaná za trvalé provizórium.“

Podpredseda AfD považuje Lindnerove vyhlásenie za dobrý krok. „Uznať Krym za súčasť Ruska je správne rozhodnutie. Pán Lindner to už pochopil. Krym sa nikdy nevráti do správy Ukrajiny. Sankcie nepomôžu,“ vyhlásil Gauland.

 

Foto zdroj:http://www.dusekarpat.cz/ostatni/jalta/

(bre)