Podpredseda EK obhajuje použitie sily v Katalánsku

Podpredseda EK obhajuje použitie sily v Katalánsku

Členské štáty Európskej únie majú právo použiť “primeranú” silu na ochranu právneho štátu. Na pôde Európskeho parlamentu (EP) to vyhlásil prvý podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans. Vrcholný predstaviteľ EÚ tak s odstupom troch dní reagoval na situáciu v súvislosti s katalánskym referendom. Španielska polícia sa totiž 1. októbra násilím snažila znemožniť občanom Katalánska hlasovať v plebiscite o nezávislosti svojho regiónu na Španielsku.

“Je povinnosťou každej vlády presadzovať zásady právneho štátu a to niekedy vyžaduje aj primerané použitie sily,” povedal v europarlamente Timmermans 4. októbra počas rozpravy o Katalánsku.

“Rešpektovanie právneho štátu nie je možnosť, ale hlavná zásada,” dodal podpredseda Eurokomisie.

Počas referenda, ktoré bolo španielským ústavným súdom označené ako nezákonné, bolo policajnými zložkami zranených približne 900 ľudí. Vláda v Madride vyslala do Katalánska tisícky policajtov v snahe zabrániť obyvateľom zúčastniť sa na hlasovaní. Napriek tomu sa plebiscitu zúčastnilo viac ako 2 milióny ľudí, ktorí sa viac ako 90 percentami rozhodli pre nezávislosť regiónu.

“Ak zákon neposkytuje to, čo chcete, môžete sa proti zákonu postaviť, môžete pracovať na zmene zákona, ale nemôžete zákon ignorovať,” vysvetlil v Štrasburgu Timmermans.

Zdôraznil, že pre Európsku úniu je “zásadné, aby sa ústavy každého členského štátu dodržiavali a rešpektovali”. Podľa Timmermans sa však katalánska regionálna vláda sa organizovaním referenda o nezávislosti “rozhodla ignorovať zákon”.

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani povedal, že “nikto nezľahčuje udalosti, ku ktorým došlo v nedeľu”. Upozornil však, že “jednostranné rozhodnutia, vrátane vyhlásení o nezávislosti od zvrchovaného štátu, sú v rozpore s európskym právnym poriadkom a môžu vyvolať nebezpečné rozpory”.

Národné Noviny si dovoľujú poukázať na to, akým spôsobom eurokrati rešpektovali napríklad srbskú ústavu, keď v roku 2008 vyhlásila svoju nezávislosť bez referenda srbská provincia Kosovo.

Foto zdroj: http://www.elsevierweekblad.nl/buitenland/achtergrond/2017/10/catalaanse-separatisten-hoeven-niet-te-rekenen-op-timmermans-546526/

(tom)