Podujatie „Fašiangy sa krátia“ tvorivo pripomenie naše ľudové tradície

Tribečské múzeum v Topoľčanoch chystá pre svojich návštevníkov podujatie Fašiangy sa krátia, ktoré bude prístupné od pondelka 29. januára do 13. februára. Určené je deťom materských škôl, žiakom základných škôl, ale aj širokej verejnosti.

Podujatie uvedie prednáška na tému fašiangy v ľudovej kultúre doplnená obrazovým materiálom o slovenských fašiangových zvykoch. V tvorivých dielňach si návštevníci budú môcť vyrábať masky a škrabošky podľa vlastnej fantázie, použiť môžu aj predkreslené predlohy a vzory. Vyrábať si môžu aj ozdoby, ktoré dotvoria atmosféru fašiangov a karnevalových slávností.

Fašiangy sa začínajú sviatkom Troch kráľov a trvajú do Popolcovej stredy. Po predvianočnom pôste a zároveň pred veľkonočným štyridsaťdňovým pôstom je to čas zábavy, hojnosti, tancovačiek. Na dedinách boli zakázané práce, povolená bola len zábava, konali sa karnevalové sprievody. V malej miere sa fašiangové zvyky na Slovensku zachovali, často však už len v kuchyniach našich gazdiniek – je to obdobie, keď sa pečú šišky, pampúchy či fánky.

(iri)

Foto zdroj: http://www.obecbetliar.sk/kultura/kulturny-prehlad/?ftshow=12&archiv=true#ka12