Poetický festival Po stranách Moravy 2017

Poetický festival Po stranách Moravy 2017

Senica, Smrdáky a Hlboké na Záhorí sa stanú v posledný júlový víkend dejiskom šiesteho česko-slovenského, záhorácko-juhomoravského letného poetického festivalu s názvom Po stranách Moravy. Koná sa striedavo v oboch krajinách za účasti neprofesionálnych tvorcov poézie i prózy. Vlani sa na festivale v Hodoníne medzinárodná zostava krajín, z ktorej prichádzajú tvorcovia, rozšírila už na štyri krajiny – k Slovensku a Čechám pribudlo Poľsko a Bulharsko.

Festival je vzájomnou tvorivou inšpiráciou literátov, aktivizuje literárne kluby, podnecuje k tvorbe nové talenty a do ponuky kultúrneho leta tak na českej i na slovenskej strane hraničnej rieky Moravy prináša spestrenie programu do kúpeľných areálov, galérií výtvarného umenia v Hodoníne a Senici a na iné netradičné miesta. Tvorivé dielne boli už aj na Mohyle na Bradle alebo v ZOO v Hodoníne. Festival je multižánrovým a popri literátoch a priateľoch poézie sa na ňom prezentujú i hudobníci, speváci a výtvarníci. Nechýbajú výstavy kníh či karikatúr účastníkov festivalu.

Šiesty ročník festivalu Po stranách Moravy 2017 odštartuje v piatok 28. júla od 18.30 Poetický večer nováčikov v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici. V sobotu 29. júla predpoludním tri desiatky tradičných účastníkov a nováčikovia spoznajú pamätihodnosti Hlbokého, pripomenú si genia loci obce, v ktorej 45 rokov pôsobil národný buditeľ, kňaz a spisovateľ Jozef Miloslav Hurban (1817-1888) a narodil sa pred 170 rokmi jeho syn – novinár, spisovateľ a politik Svetozár Hurban Vajanský (1847-1916). V sobotu popoludní sa festival prenesie do Prírodných liečebných kúpeľov Smrdáky, kde bude od pol siedmej večer nosným Galavečer pre Smrdáky a kúpeľných hostí s predstavením poézie a hudobnej tvorby účastníkov festivalu.

Je tradíciou, že výsledky tvorivých dielní sú základom zborníkov Po stranách Moravy, ktoré bývajú tlačenými výstupmi z festivalu. Súčasťou tohtoročného festivalu budú i výstavy z tvorby viacnásobnej účastníčky festivalu – poetky a výtvarníčky Jarmily Maršálovej z Příbrami a Mariána Náhlika z Koválovca.

Poetický festival organizujú spoločne s občianskym združením Po stranách Moravy literárne kluby Kruh autorov Hodonínska (KAH) a Klub autorov a priateľov literatúry (KAPL) Záhoria spolu s Mestskou knižnicou Hodonín, Záhorskou knižnicou v Senici, s Kúpeľmi Hodonín obcou Smrdáky a Prírodnými liečebnými kúpeľmi Smrdáky.

 

Foto zdroj:NN

(iri)